Abp Guzdek: Oby już nigdy Polak nie stanął przeciwko Polakowi

Abp Józef Guzdek (fot. Radio Białystok / YouTube.com)
KAI / tk

Do narodowej jedności w trosce o wspólne dobro zachęcał abp Józef Guzdek wiernych zgromadzonych na Mszy św. w intencji wszystkich ludzi „Solidarności” i ofiar stanu wojennego odprawionej w kościele pw. św. Rocha w Białymstoku.

Po wspólnej Eucharystii i modlitwie pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej, pod tablicą poległych poświęconą ofiarom stanu wojennego przy ul. Lipowej miał miejsce uroczysty apel oraz złożenie kwiatów.

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

W 41. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego abp Guzdek zachęcał do modlitwy w intencji narodowej jedności. „Niech ta kolejna bolesna rocznica wprowadzenia stanu wojennego będzie dla nas okazją do refleksji i modlitwy, aby już nigdy Polak nie stawał przeciwko Polakowi. Niech jednoczy nas troska o wspólne dobro, jakim jest nasza Ojczyzna” – apelował do wiernych abp Guzdek.

W homilii ks. dr Adam Szot stwierdził, że śledząc wydarzenia na Ukrainie, tym bardziej jesteśmy świadomi tego, jak wielkich ofiar wymaga każda wojna o wolność i niepodległość, o prawo do istnienia i swobodnego samostanowienia o sobie.

Duchowny wskazywał, że spór o ludzką wolność, o jej kształt, który nabrał w ostatnim czasie szczególnie dramatycznego charakteru i rozwiązać go może jedynie praktykowanie wskazanej przez Chrystusa postawy służby i wzajemnej miłości.

Ludzie „Solidarności” przemieniali Polskę

Przed udzieleniem błogosławieństwa abp Guzdek nawiązując do stanu wojennego powiedział, że wskutek działania junty wojskowej "stan wojenny przerwał lot w stronę wolności". Jednak, jak przypomniał, "ludzie «Solidarności» poderwali się ponownie do lotu i kontynuowali dzieło przemian w naszej Ojczyźnie".

W Mszy św. uczestniczyli członkowie „Solidarności”, z przewodniczącym Regionu Podlaskiego Józefem Mozolewskim, parlamentarzyści, przedstawiciele administracji państwowej i władz samorządowych, żołnierze i harcerze oraz przedstawiciele służb mundurowych wraz z pocztami sztandarowymi oraz mieszkańcy miasta.

W Białymstoku tradycyjnie już 13 grudnia zostały złożone kwiaty: przed pomnikiem „Solidarności” przy kościele pw. św. Kazimierza Królewicza, przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a także przed tablicą poświęconą „Solidarności” na budynku, w którym mieści się siedziba podlaskiej centrali związku.

Przed południem w siedzibie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 w Białymstoku zaprezentowali koncert słowno-muzyczny pt. „Jeśli my zapomnimy, kamienie wołać będą”.

Stan wojenny został wprowadzony na terenie Polski 13 grudnia 1981 r. decyzją gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Trwał 586 dni. W tym czasie internowano około 10 tys. osób, a dokładna liczba śmiertelnych ofiar represji władz stanu wojennego do dziś nie jest znana. Tysiące ludzi zostało pozbawionych pracy za udział w protestach lub za przynależność do NSZZ „Solidarności”.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Guzdek: Oby już nigdy Polak nie stanął przeciwko Polakowi
Komentarze (1)
WG
~Witold Gedymin
14 grudnia 2022, 10:49
Czy nie jest obłudą zachęta do "narodowej jedności w trosce o wspólne dobro", a jednocześnie milczenie wobec tego co dzieje się wokół katastrofy smoleńskiej??