Abp Harvey archiprezbiterem bazyliki św. Pawła

Abp Harvey archiprezbiterem bazyliki św. Pawła
(fot. Amg910 / pl.wikipedia.org / CC BY-SA 3.0)
KAI / mh

Ojciec Święty mianował dotychczasowego prefekta Prefektury Domu Papieskiego abp Jamesa Michaela Harveya archiprezbiterem bazyliki św. Pawła za Murami. Nominację tę papież zapowiedział 24 października, ogłaszając jutrzejszy konsystorz na którym abp Harvey otrzyma insygnia kardynalskie.

Abp James Michael Harvey urodził się 20 października 1949 w Milwaukee (USA). Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1975. Po studiach w zakresie prawa kanonicznego rozpoczął 25 marca 1980 pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, pracując w nuncjaturze w Dominikanie, po czym wrócił do Watykanu i w latach 1982-98 pracował w Sekretariacie Stanu (od 22 lipca 1997 jako asesor). 7 lutego 1998 Jan Paweł II mianował go prefektem Domu Papieskiego i biskupem tytularnym, po czym osobiście udzielił mu sakry (razem m.in. z obecnym kard. Stanisławem Dziwiszem) 19 marca tegoż roku. 29 września 2003 papież podniósł go do godności arcybiskupa. Z racji swego urzędu uczestniczył on we wszystkich papieskich audiencjach.

Bazylika św. Pawła za Murami jest jedną z czterech bazylik papieskich Wiecznego Miasta, obok watykańskiej (kard. Angelo Comastri), św. Jana na Lateranie (kard. Agostino Vallini), Matki Bożej Większej (kard. Santos Abril y Castelló). Znajduje się w niej grób Apostoła Narodów i jest szczególnie znana z wydarzeń o charakterze ekumenicznym. Archiprezbiter sprawuje nad bazyliką zwykłą i bezpośrednią jurysdykcję, a wspomaga go wikariusz do spraw duszpasterstwa w osobie opata benedyktyńskiego opactwa św. Pawła. Na mocy Traktatów Laterańskich z 1929 roku bazylika ma status eksterytorialności.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Harvey archiprezbiterem bazyliki św. Pawła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.