Abp Hoser: nie bójmy się Ducha Świętego

KAI / psd

Nie bójmy się Ducha św., nie uciekajmy od Niego - apelował 23 maja abp Henryk Hoser do uczestników Ogólnopolskich Warsztatów Liturgiczno-Muzycznych w Radzyminie. Podkreślał, że "Duch Święty jest Duchem Jedności i Pokoju objawiającym nam, co jest naszym wspólnym dobrem".

Zwracając się do uczestników warsztatów, biskup diecezji warszawsko-praskiej porównał Ducha Świętego do Boskiego Dyrygenta, który - "przekraczając ramy jednej sztuki, w sposób harmoniczny ogarnia w całości życie człowieka, jego wymiar indywidualny, osobowy i społeczny". - Nie bójmy się Ducha Świętego - apelował wczoraj abp Hoser. - Nie uciekajmy od Niego bo On nas przegoni. Jest po ludzku rzecz biorąc nieobliczalny i nieprzewidywalny. Nie poddaje się naszym kalkulacjom. Jest ciągłą nowością, bo jest ciągłą miłością i ciągłym życiem - podkreślił hierarcha.

Abp Hoser powiedział również, że Trzecia Osoba Boska ukazuje prawdziwą godność ludzkiego życia, dlatego - "chrześcijanom nie potrzeba Kodeksu Praw Człowieka, zwłaszcza modyfikowanych, wymyślanych i przykrawanych na potrzeby chwili i racji politycznych."

- Duch Święty pokazuje nam także, co jest naszym wspólnym dobrem, czyli tym co nas jednoczy - mówił abp Hoser. - Niezdolność Jego zdefiniowania i wytyczenia jest jednocześnie najbardziej fundamentalną słabością dzisiejszej polityki - podkreślił.

Msza św. pod przewodnictwem biskupa warszawsko-praskiego była zwieńczeniem siódmych Ogólnopolskich Warsztatów Liturgiczno-Muzycznych organizowanych przez ojców michalitów. Próby i koncerty były skoncentrowane wokół pieśni o Duchu Świętym. Młodzież w ciągu czterech dni śpiewała utwory, do których aranżacje skomponował Piotr Pałka, Paweł Bębenek i Hubert Kowalski.

Jak zaznacza jeden z muzyków, Daniel Synowiec, warsztaty są przede wszystkim trzydniowymi rekolekcjami. Ich głównym zadaniem jest poprzez ukazanie piękna muzyki liturgicznej przybliżyć człowieka do Boga. - "Warsztaty zaczynają się od jutrzni, mamy konkretny temat i pracujemy w sekcjach sopran, tenor, alt i bas plus orkiestra, nawet po dziesięć godzin dziennie" - powiedział Daniel Synowiec.

Po Mszy św. odbył się koncert, który poprowadził Jan Pospieszalski. Wzięli w nim udział uczestnicy warsztatów wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Hoser: nie bójmy się Ducha Świętego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.