Abp Jędraszewski: mowa i czyny muszą być jednoznaczne

(fot. Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl)
KAI / psd

Wielki Post jest czasem odnowy sposobu patrzenia na świat, na siebie i na swoje życie poprzez związanie się z Chrystusem - napisał abp Marek Jędraszewski w liście, który będzie odczytany w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu w świątyniach archidiecezji krakowskiej.

Metropolita krakowski wzywa do modlitwy, przebaczenia i pojednania oraz do miłosierdzia, którego wzorem jest św. Brat Albert.

"W świecie, w którym żyjemy, pojawiło się "wielu antychrystów" (por. 1 J 2, 18)" - pisze abp Jędraszewski, wyjaśniając, że są to ludzie, "którzy w imię absolutnej wolności człowieka stali się głosicielami anty-ewangelii". Według niego, osoby te obwoływane są jako autorytety, odrzucają istnienie Boga i obiecują ludziom, że "będą jak Bóg". "Równocześnie snują przed nimi zwodnicze wizje osiągnięcia pełni szczęśliwości już tu, na ziemi" - dodaje hierarcha i precyzuje, że czynią to m.in. poprzez "odrzucanie wpisanej w istotę człowieka jego tożsamości jako kobiety i mężczyzny", jak to się dzieje w przypadku ideologii gender, czy poprzez zamach na ludzkie życie, w przypadku aborcji, eutanazji i stosowania metody in vitro.

"Tymczasem Pan Jezus oczekuje od nas, aby nasz sposób myślenia i idąca za nim nasza mowa była: "Tak, tak; nie, nie" - podkreśla abp Jędraszewski. "Za naszą w pełni jednoznaczną mową musi iść równie jednoznaczna postawa, której poświadczeniem powinny stać się nasze czyny" - stwierdza. Pisze też, że "dzieło naszej wewnętrznej, duchowej integracji, wpisane jest w triadę: myślenie - słowa - czyny".

Metropolita krakowski wyjaśnia, że w osiągnięciu tego "wewnętrznego scalenia", które jest przejawem dojrzałości chrześcijańskiej, pomaga Wielki Post, a zwłaszcza związane z nim umartwienie, modlitwa i jałmużna. Apeluje o jeszcze bardziej żarliwą modlitwę, zwłaszcza różańcową, do której wzywała Niepokalana objawiając się sto lat temu portugalskim dzieciom w Fatimie. Wskazując na słowa, które zgodnie z Jej życzeniem zostały włączone do różańca i są błaganiem o Boże miłosierdzie " dla nas, jak i dla wszystkich biednych, duchowo zagubionych ludzi", hierarcha apeluje, by podczas tegorocznego Wielkiego Postu szczególnie modlić się na różańcu: "w intencjach nas samych, w intencjach naszych rodzin, w intencjach zarówno znanych nam, jak i nieznanych osób, w intencjach całej naszej Ojczyzny".

Abp Jędraszewski przypomina także, że Wielki Post winien być czasem wzajemnego przebaczenia i pojednania. "Budowa prawdziwej wielkości, zarówno osobistej, jak i tej w wymiarze społecznym i ogólnonarodowym, zaczyna się od gotowości do szczerego wyciągnięcia ręki na zgodę" - wyjaśnia metropolita krakowski i przypominając o trwającym Roku św. Brata Alberta apeluje: "odważmy się być dla siebie nawzajem dobrymi jak chleb. Nie bójmy się dobroci, do której wzywa nas Chrystus".

W liście do wiernych archidiecezji krakowskiej abp Jędraszewski zachęca do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, w rekolekcjach parafialnych i środowiskowych, ale szczególnie zaprasza do codziennego pielgrzymowania do kościołów stacyjnych. Jest to zwyczaj wywodzący się z pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy to w Rzymie podczas Wielkiego Postu wierni pod przewodnictwem papieża zbierali się każdego dnia w innym kościele, związanym z kultem męczenników. "W ten sposób nie tylko oddawali cześć Bogu w Jego świętych, ale osobiście przeżywali prawdę, że trzeba nieustannie umierać dla grzechu i powstawać do nowego życia dzieci Bożych" - wyjaśnia metropolita i dodaje, że w Rzymie ta tradycja została odnowiona dzięki św. Janowi Pawłowi II. "Pragnę, aby została ona podjęta również w Krakowie, mieście, które on tak bardzo ukochał" - zaznaczył i zapowiedział, że przez cały okres Wielkiego Postu aż do Niedzieli Palmowej pod przewodnictwem krakowskich biskupów będą odprawiane Msze św. w wyznaczonych kościołach Krakowa, a zbierane podczas nich ofiary będą przeznaczone na potrzeby miejscowych zespołów Caritas.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Jędraszewski: mowa i czyny muszą być jednoznaczne
Komentarze (3)
WDR .
28 lutego 2017, 18:57
#MUREM_za_Abp_Jędraszewskim
AA
a a
28 lutego 2017, 17:31
Piotrpolmanski Nie wiem, czy słyszysz te głosy fizycznie, dosłownie (tak jak słyszy się kogoś stojącego obok), czy to twoje wewnętrzne przekonanie, które każe ci robić tak jak robisz. Nie wiem też co rozumiesz przez powiedzenie „No cóż, słowa dla katolika ważne, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu” – od dwóch tygodni, miesiąca, pół roku? Jest wiele pytań na które warto spróbować odpowiedzieć: jak to się zaczęło? W jakich okolicznościach? Jaka jest tego intensywność? itd. Na te pytania niestety nie da się uzyskać odpowiedzi poprzez konsultację za pomocą naszej strony internetowej. Potrzebna jest rozmowa. Poza tym jesteś już nie młodą osobą i wiele rzeczy się po prostu w tobie już nie  kształtuje. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Pierwszym etapem będzie znalezienie powodu twoich niepokojów. Chciałabym cię zachęcić do szczerej rozmowy ze swoimi znajomymi najlepiej z księdzem proboszczem, który ma nad Tobą nadzór  o tym co się dzieje. Być może potrzebna będzie konsultacja z psychologiem. Jeśli mieszkasz w Warszawie lub okolicy, możecie poprosić o spotkanie w  Fundacji Pomocy Psychologicznej i Duchowej INIGO. Jeśli gdzieś dalej, to na pewno są ludzie, którzy potrafią cię mądrze pokierować. Z jednej strony nie ma co panikować i warto zachować spokój, z drugiej nie można takich sygnałów bagatelizować i warto się nimi mądrze zająć. Pamiętaj też, że nie jesteśmy twoją ostatnią nadzieją. Jeśli ta odpowiedź nie będzie pomocna, szukaj dalej. Nigdy nie zamykaj sobie drogi.
PP
Piotr Polmański
28 lutego 2017, 13:04
Metropolita krakowski wzywa do modlitwy, przebaczenia i pojednania oraz do miłosierdzia, którego wzorem jest św. Brat Albert. No cóż, słowa dla katolika ważne, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu, ale gdzie są czyny Metropolito Jędraszewski ? Twoje czyny i Twój przykład, jako Pasterza polskiego kościoła hierarchicznego ?  Mam dobrą pamięć i  przypomnę, że przez ostatnie lata, zwłaszcza od katastrofy smoleńskiej wielu hierarchów i kapłanów uczestniczyło w seansach nienawiści i niszczenia demokratycznie wybranych władz, dzieląc Polaków na lepszych i gorszych. To nie kto inny, jak obecny Metropolita krakowski wielokrotnie wypowiadał się i działał wbrew pojednaniu, wbrew miłosierdziu i bez przebaczania. Wielki Post to czas nawracania się. Przyjmuję wezwanie Arcybiskupa Jędraszewskiego do modlitwy, przebaczenia i miłosierdzia. W tym duchu zwracam się jednak z apelem do Metropolity, by to nawracanie zaczął najpierw od siebie. By pokazał Wiernym, że za jego słowami i głoszeniem Ewangelii idą czyny, które by świadczyły, że jest Dobrym Pasterzem wiernie naśladującym Chrystusa.:)