Abp Jędraszewski poprowadził ekumeniczną modlitwę o jedność
Abp Marek Jędraszewski przewodniczył modlitwom wieńczącym krakowskie obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Nabożeństwo pod hasłem "Pojednani z Bogiem" odbyło się w niedzielę po południu w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
- Niech nasza modlitwa w tym miejscu przyczyni się do jeszcze większego zbliżenia wszystkich wierzących w Chrystusa. Bo jak mówił Jan Paweł II: 'Gdy chrześcijanie modlą się razem, wówczas cel, jakim jest zjednoczenie, wydaje się bliższy - powiedział na początku nabożeństwa ks. Jan Kabziński, prezes Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!".
Następnie odbyła się liturgia pokutna, podczas której przepraszano za ranienie jedności rodziny chrześcijańskiej oraz proszono o oczyszczenie wzajemnych relacji.
Homilię wygłosili ks. Józef Bartos z Kościoła ewangelicko-metodystycznego oraz abp Marek Jędraszewski.
Ks. Bartos powiedział, że ekumeniczne nabożeństwa potwierdzają, że nie trzeba myśleć jednakowo, by się jednakowo kochać i że wszystko zaczyna się od szacunku i akceptacji.
- Dlatego dzisiaj modlimy się o to, aby Bóg spojrzał na ten mur, który zbudowaliśmy, a który oddziela nas od Niego i od siebie nawzajem. Prosimy o Boże przebaczenie i uzdrowienie i o pomoc, by zburzył wszystkie mury podziałów i uczynił nas jednością w Jezusie Chrystusie - mówił.
Z kolei abp Jędraszewski przyznał, że skandal podziału między chrześcijanami istnieje, ale dodał, że jest także ogromna tęsknota za "jednym i widzialnym Kościołem Bożym", o czym mówił już Dekret o ekumenizmie z czasów Soboru Watykańskiego II.
Odnosząc się do odczytanych słów Ewangelii, mówiących o poszukiwaniu przez Marię Magdalenę Chrystusa w grobie, podkreślił, że także dziś do wszystkich chrześcijan Jezus zwraca się po imieniu. "Miłość Chrystusa przynagla nas do kochania, bo nie będzie prawdziwie Jego krzyża, jeśli ten głos Jezusa skierowany do każdego i każdej z nas, nie przemieni się w gesty miłości skierowane do innych" - mówił abp Jędraszewski.
Ocenił, że miłość ta musi być osadzona na prawdzie Ewangelii i wsparta wspólną modlitwą, ale nie tylko w ramach tygodnia ekumenicznego. "Ta modlitwa musi trwać. A wszystko po to, by jak najszybciej, dla nas chrześcijan, a przez to dla całego świata, któremu mamy głosić Chrystusa niepodzielonego, wypełniły się słowa proroka Micheasza o tym, że my chrześcijanie będziemy występować razem w imię Pana, Boga naszego" - powiedział na zakończenie abp Jędraszewski.
Podczas nabożeństwa odnowiono także przyrzeczenia chrzcielne, a małżeństwa ekumeniczne pomodliły się za kapłanów wszystkich Kościołów chrześcijańskich.
- Prosimy Cię, abyś czynił ich narzędziami pojednania między sobą nawzajem i między nami. Abyś - podobnie jak nam - dawał im gotowość do słuchania i dostrzegania każdego przejawu Twojego działania w drugim człowieku - brzmiał fragment tej modlitwy.
W ekumenicznym nabożeństwie uczestniczyli też bp Grzegorz Ryś, ks. Roman Pracki z parafii luterańskiej w Krakowie, ks. Piotr Własinowicz z parafii polsko-katolickiej oraz ks. Łukasz Kamykowski, kierownik Katedry Chrystologii, dyrektor Instytutu Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie.
Skomentuj artykuł