Abp Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w Kopalni Soli w Wieliczce
„Razem ze świętymi i waszymi poprzednikami uczymy się, co znaczy czuwać, broniąc swej wiary we wspólnocie świętych i poprzez nich wznosząc błaganie, by nasza wiara nie ustawała, wciąż się pogłębiała i dawała wspaniałe owoce do życia w pełni człowieczego – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. odprawionej ku czci św. Barbary, patronki górników, w kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce.
W homilii metropolita krakowski powiedział, że jedną z cech chrześcijanina jest umiejętność czuwania. Chrystus mówił bowiem, by uważać na siebie, czuwać i modlić się nieustannie. Abp Jędraszewski wskazał, że wśród mądrych i czuwających chrześcijan znajduje się także św. Barbara – patronka górniczej braci. Pochodziła ona z rodziny pogańskiej i żyła w czasach okrutnych prześladowań.
„Jej wiara była oparta na rozumie, wnioskowaniu i na tym, co płynie z objawienia. Św. Barbara uwierzyła w Boga i nie uległa mimo tortur. Jest otoczona wielkim kultem, a za jej przyczyną zanosili do Boga modły ludzie, których życie zależało od chwili szczęścia” – mówił kaznodzieja. „Staje przed nami zatem ona – wspaniała patronka mądrej wiary i wynikającej z tej mądrości postawy czuwania. Dziś, gdy cała załoga kopalni soli w Wieliczce poświęca się jej opiece, wspominamy wszystkich tych ludzi, którzy czuwają” – powiedział arcybiskup Krakowa.
Zauważył, że także pod ziemią dostrzega się piękno stworzenia i talent ludzki, który sprawia, że z żywiołu powstają przepiękne dzieła. „Razem ze świętymi i waszymi poprzednikami uczymy się co znaczy czuwać, broniąc swej wiary we wspólnocie świętych i poprzez nich wznosząc błaganie, by nasza wiara nie ustawała, wciąż się pogłębiała i dawała wspaniałe owoce do życia w pełni człowieczego” – podkreślił abp Jędraszewski.
Zauważył, że czuwanie jest konieczne, ponieważ przyjdzie moment, gdy każdy stanie twarzą w twarz przed Jezusem – sprawiedliwym i miłosiernym Panem. Na zakończenie stwierdził, że to św. Barbara uczy postawy czuwania, które przyjmuje kształt wierności.
Skomentuj artykuł