Abp Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w Kopalni Soli w Wieliczce

Abp Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w Kopalni Soli w Wieliczce
Abp Marek Jędraszewski - Msza św. w Wieliczce - fot. www.flickr.com/photos/archidiecezjakrakow/53369131068
KAI / pzk

„Razem ze świętymi i waszymi poprzednikami uczymy się, co znaczy czuwać, broniąc swej wiary we wspólnocie świętych i poprzez nich wznosząc błaganie, by nasza wiara nie ustawała, wciąż się pogłębiała i dawała wspaniałe owoce do życia w pełni człowieczego – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. odprawionej ku czci św. Barbary, patronki górników, w kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce.

W homilii metropolita krakowski powiedział, że jedną z cech chrześcijanina jest umiejętność czuwania. Chrystus mówił bowiem, by uważać na siebie, czuwać i modlić się nieustannie. Abp Jędraszewski wskazał, że wśród mądrych i czuwających chrześcijan znajduje się także św. Barbara – patronka górniczej braci. Pochodziła ona z rodziny pogańskiej i żyła w czasach okrutnych prześladowań.

„Jej wiara była oparta na rozumie, wnioskowaniu i na tym, co płynie z objawienia. Św. Barbara uwierzyła w Boga i nie uległa mimo tortur. Jest otoczona wielkim kultem, a za jej przyczyną zanosili do Boga modły ludzie, których życie zależało od chwili szczęścia” – mówił kaznodzieja. „Staje przed nami zatem ona – wspaniała patronka mądrej wiary i wynikającej z tej mądrości postawy czuwania. Dziś, gdy cała załoga kopalni soli w Wieliczce poświęca się jej opiece, wspominamy wszystkich tych ludzi, którzy czuwają” – powiedział arcybiskup Krakowa.

DEON.PL POLECA

Zauważył, że także pod ziemią dostrzega się piękno stworzenia i talent ludzki, który sprawia, że z żywiołu powstają przepiękne dzieła. „Razem ze świętymi i waszymi poprzednikami uczymy się co znaczy czuwać, broniąc swej wiary we wspólnocie świętych i poprzez nich wznosząc błaganie, by nasza wiara nie ustawała, wciąż się pogłębiała i dawała wspaniałe owoce do życia w pełni człowieczego” – podkreślił abp Jędraszewski.

Zauważył, że czuwanie jest konieczne, ponieważ przyjdzie moment, gdy każdy stanie twarzą w twarz przed Jezusem – sprawiedliwym i miłosiernym Panem. Na zakończenie stwierdził, że to św. Barbara uczy postawy czuwania, które przyjmuje kształt wierności.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. ks. Marek Starowieyski

Męczennicy pierwszych wieków chrześcijaństwa to arcyciekawy i znakomicie uźródłowiony zbiór pism o męczeństwie, opracowany przez ks. prof. Marka Starowieyskiego, wybitnego patrologa, autora Apokryfów Nowego Testamentu oraz współtwórcę Nowego słownika wczesnochrześcijańskiego piśmiennictwa. W stosunku do zbioru ...

Skomentuj artykuł

Abp Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w Kopalni Soli w Wieliczce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.