Abp Jędraszewski podczas poświęcenia nowej szkoły: Nauczyciele i katecheci mają być odważni w głoszeniu prawdy

Abp Jędraszewski podczas poświęcenia nowej szkoły: Nauczyciele i katecheci mają być odważni w głoszeniu prawdy
fot. PAP/Art Service
KAI / pk

Potrzebni są światu ludzie, którzy wiedzą na czym polega prawda i mają w sobie moc, by ją głosić w każdej sytuacji, na dobre i na złe, by ludzi doprowadzić do Pana Boga - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. na rozpoczęcie roku szkolnego w parafii bł. ks. J. Popiełuszki na Złocieniu w Krakowie.

W homilii arcybiskup przywołał słowa Ewangelii, odnoszące się do początków nauczania Jezusa w Palestynie. Chrystus przybył do Nazaretu i w synagodze wobec zebranego ludu stwierdził, że jest Mesjaszem. Mieszkańcy Nazaretu odrzucili Go i postanowili zabić, zrzucając z góry. Chrystus odszedł od nich i ruszył w inne miejsca, by głosić Dobrą Nowinę.

DEON.PL POLECA
Ta Ewangelia uczy konieczności szacunku dla drugiego człowieka, ponieważ w oczach Bożych każdy jest Bożym dzieckiem i za każdego Jezus oddał swe życie. Fragment wskazuje także na postawę, którą ludzie przybierają wobec Bożej prawdy. Może ona zaskakiwać, a wtedy pojawia się pokusa, by ją odrzucić. - Świat daje swoje schematy i wzorce, bardzo często dalekie od Ewangelii. Jeśli Jezus na progu swej działalności mówił, że należy się nawrócić i wierzyć w Ewangelię, to właśnie wzywał do tego, by ludzie odrzucali schematy myślenia, odpowiadające światu i starali się przyjąć prawdę, którą głosił - wskazał. Przyznał, że współczesny świat próbuje narzucać określony styl życia, myślenia i postępowania, a ludzie, którzy go odrzucają, są wyśmiewani. - Jezus wzywa do odwagi przyjęcia Ewangelii, by mieć w sobie moc płynącą z łask Ducha Świętego - zauważył.

Zbawiciel widział gniew i opór mieszkańców Nazaretu, ale nie poddał się ich oczekiwaniom i otwarcie przekazywał Dobrą Nowinę. Metropolita powiedział, że to nauka zwłaszcza dla nauczycieli, katechetów i kapłanów. - Jest jedna prawda, którą trzeba głosić w porę i nie w porę, czy się to komuś podoba, czy nie - zauważył. - Potrzebni są światu ludzie, którzy wiedzą na czym polega prawda i mają w sobie moc, by ją głosić w każdej sytuacji, na dobre i na złe, by ludzi doprowadzić do Pana Boga - dodał. Przywołał słowa św. Pawła, który mówił, że wszyscy którzy uwierzyli w Jezusa, zostaną wprowadzeni do domu Ojca.

DEON.PL POLECA

Św. Jan Paweł II na początku swej działalności prosił, by otworzyć Chrystusowi drzwi serc. To znaczy przyjąć Jezusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Metropolita podkreślił, że Ewangelia z dnia daje przebogatą lekcję dla wszystkich, którzy jako nauczyciele stają przed dziećmi. - Nauczyciele i katecheci mają być odważni w głoszeniu prawdy. Mają swym życiem to, co głoszą, potwierdzać. Mają być pełni dobroci i życzliwości, żeby dzieci mniejsze i większe z całą ufnością mogły przyjmować to wszystko, co będzie im w szkole przekazywane jako prawda - podkreślił. Powiedział, że zabrani modlą się za nauczycieli i katechetów, ale także za dzieci, by z radością przychodziły do szkoły, gdzie będzie im przekazywana prawda. - Módlmy się za dzieci, by wzrastały jak Jezus, który będąc poddanym i kochając Maryję i Józefa, wzrastał w łasce u Boga i ludzi - wskazał.

Msza św. w parafii pw. bł. Jerzego Popiełuszki na Złocieniu, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski, zainaugurowała nowy rok szkolny i funkcjonowanie Szkoły Podstawowej nr 20. W czasie liturgii arcybiskup poświęcił krzyże do sal lekcyjnych, tornistry i przybory szkolne uczniów z klas pierwszych oraz budynek szkoły.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Abp Jędraszewski podczas poświęcenia nowej szkoły: Nauczyciele i katecheci mają być odważni w głoszeniu prawdy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.