Abp Józef Michalik: nad ojczyzną czuwa Bóg

(fot. episkopat.pl)
KAI / pz

Ojczyznę tworzą ludzie, ale nad ojczyzną czuwa Bóg - powiedział abp Józef Michalik podczas Mszy św. z okazji Święta Niepodległości w bazylice archikatedralnej w Przemyślu. W Mszy św. wziął udział również prawosławny kapelan Wojska Polskiego oraz samorządowcy, parlamentarzyści, harcerze i poczty sztandarowe.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski stwierdził, że ojczyzna ma wielkie znaczenie dla człowieka, bo warunkuje godne życie na ziemi. Zaznaczył, że Kościół jest bardzo zrośnięty z polską ziemią.

- Ojczyznę tworzą ludzie, ale nad ojczyzną czuwa Bóg. Dlatego przychodzimy dziękować Panu Bogu za opiekę opatrzności nad naszą ojczyzną, nad Kościołem w Polsce i prosić, aby te chmury, których w różnych momentach naszej ojczyzny i dziejach Kościoła w Polsce nie brakowało, Boska opatrzność obrócić raczyła w błogosławieństwo, w pomoc. Żeby obudziły się nasze serca, niekiedy leniwe, do większej gorliwości obrony tego co z Boga, tego co piękne, dobre, co służy drugiemu człowiekowi - mówił abp Michalik.

Homilię wygłosił ks. Roman Chowaniec, dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. Prosił, aby nie poszły w zapomnienie czyny bohaterów, którzy na przestrzeni wieków upominali się o wolność ojczyzny, byli za nią szykanowali, a nawet oddawali życie.

- Teraźniejszość niestety zamiast pamięci historycznej, preferuje obraz Polski wtopionej w nie do końca zdefiniowaną wspólnotę europejską, która zamiast sprawdzonych wartości opartych na prawie naturalnym i Ewangelii, podsuwa nam różnego rodzaju namiastki wartości, które mają rozwalić to, co było do tej pory gwarancją stabilności i dobrobytu naszej ojczyzny - przestrzegał ks. Chowaniec.

Zwrócił uwagę, że niektórzy Polacy, w imię źle pojmowanej wolności, stracili honor, ponieważ uznali, że nie jest im potrzebny, bo nie daje żadnych korzyści materialnych. - Zgubili ojczyznę, bo wstyd się przyznać do swoich korzeni, do rodziny, do domu, tradycji, historii, wiary, bo to nienowocześnie. I co najgorsze, podjęli walkę z Bogiem - mówił ks. Chowaniec.

- Czy czujemy się zakorzenieni w całej przeszłości Polski, jako swojej ojczyzny? - pytał kaznodzieja. - Czy rozumiemy ojczyznę jako nasz skarb największy? Czy staramy się ten skarb pomnożyć? Przecież nas nauczono, że skarby należy spożytkować - zwracał uwagę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Józef Michalik: nad ojczyzną czuwa Bóg
Komentarze (2)
M
misio
11 listopada 2013, 13:25
obraz Polski wtopionej w nie do końca zdefiniowaną wspólnotę europejską, która zamiast sprawdzonych wartości opartych na prawie naturalnym i Ewangelii, podsuwa nam różnego rodzaju namiastki wartości, które mają rozwalić to, co było do tej pory gwarancją stabilności i dobrobytu naszej ojczyzny - przestrzegał ks. Chowaniec. . Odważne słowa, cieszy, że może coraz więcej pasterzy zaczyna się budzić i dostrzegać co się dzieje. Mała tylko poprawka - to co z UE usiłuje się nam na siłę rękami polszewii zaszczepić to nie są jakieś namiastki wartości tylko najczystsze satanistyczne antywartości stanowiące dokładne odwrócenie Bożych przykazań.
B
Bóg Honor Ojczyzna
11 listopada 2013, 13:07
Gdzie jesteś moja Polsko? Czy pozostałaś już tylko, w zniszczonych rękach kobiet, przesuwających mozolnie paciorki różańca, w modlitwie o Twe ocalenie? A może widać Cię jeszcze, w oczach maleńkich dzieci? Takich, co jeszcze instynktownie czują, co dobre, a co złe. Takich co im jeszcze nie rozmydliły pojęć, medialna papka i wszechobecny fałsz. A może jesteś tam, gdzie nie zdążono jeszcze wpoić, że światem rządzi pieniądz. Że najważniejsze to, co zdobędziesz tu i teraz. Zbyt wielu uwierzyło, że Bóg, Honor i Ojczyzna, historia, przynależność, własna ziemia i miłość... to dobre dla słabych i wykluczonych! Więc gdzie Cię szukać moja Ojczyzno? Moja zagubiona w obcym świecie Polsko! Cecylia Pasławska, Gliwice, 2013