Abp Kupny rozmawiał z biskupem z Ukrainy
O sytuacji społeczno - politycznej na Ukrainie - rozmawiali dzisiaj metropolita wrocławski abp Józef Kupny z ordynariuszem diecezji kamieniecko-podolskiej bp. Leonem Dubrawskim.
Abp Kupny interesował się także losem Kościoła na Wschodzie. - Wyraziłem wdzięczność metropolicie wrocławskiemu za pamięć o naszym narodzie i wczorajszym dniu solidarności modlitewnej z Ukrainą - powiedział bp Dubrawski, nawiązując do apelu abp Józefa Kupnego, by w niedzielę 26 stycznia, w każdym kościele archidiecezji wrocławskiej do Modlitwy Powszechnej włączono intencję za naród ukraiński.
- W moim odczuciu pamięć modlitewna jest dla nas najlepszym wsparciem, bo wówczas niebo pomaga - podkreślił ordynariusz kamieniecko-podolskiej. Zawrócił uwagę, że dziś trudno prognozować jak rozwinie się sytuacja na Ukrainie. - Mamy nadzieję tylko w Bogu - zaznaczył, dodając, iż wspaniale by było, gdyby nie tylko Wrocław, ale wszystkie diecezje w Polsce włączyły się w modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie.
Dzisiejsza diecezja kamienieckopodolska powstała formalnie 22 września 1918, ale historycznie biskupi urzędowali tam już w XIV w., po czym od 1866 ziemie te wchodziły w skład diecezji łuckiej. Obecnie zajmuje ona powierzchnię 47 158 km kw. i obejmuje dwa obwody: chmielnicki i winnicki. Na jej obszarze mieszka nieco ponad 3 mln osób, z których ponad ćwierć miliona to katolicy. Mają oni do swej dyspozycji 214 parafie, w których pracuje 121 księży. 4 maja 2002 z jej obszaru wydzielono dwie nowe diecezje: charkowsko-zaporoską i odesko-symferopolską. Od tego też dnia ordynariuszem kamienieckopodolskim jest bp Leonid Maksymilian Dubrawski OFM (ur. w 1949).
Skomentuj artykuł