Abp Kupny: teolog to nie zawód, to powołanie

Abp Kupny: teolog to nie zawód, to powołanie
(fot. youtube.com)
KAI/ ed

Ponad tysiąc studentów Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu uroczyście zainaugurowało nowy rok akademicki. Mszy św. na rozpoczęcie kolejnego etapu kształcenia nowych teologów przewodniczył abp Józef Kupny.

W inauguracji obok przedstawicieli władz cywilnych i kościelnych oraz studentów, udział wzięli m. in. członkowie kolegium rektorów wrocławskich uczelni wyższych, rektorzy afiliowanych przy wydziale seminariów duchownych w Legnicy i Świdnicy oraz seminariów zakonnych salwatorianów i franciszkanów.

DEON.PL POLECAW homilii ks. dr hab. Dominik Ostrowski, wykładowca liturgiki na PWT zwrócił uwagę na konieczność wzywania Ducha Świętego, który oświeca umysły i prowadzi człowieka do pełnej prawdy. Zauważył również, że działanie Ducha może okazać się niewystarczające, kiedy człowiek zamknie się na Jego działanie, wzywając uczestników Eucharystii do usuwania z serc tego wszystkiego, co mogłoby stanowić przeszkodę dla działania Boga. - Oby nadchodzący czas był czasem łaski Ducha Świętego - podkreślił kaznodzieja.

W nieco innym kluczu na sensu studiów teologicznych spojrzał w rozmowie z KAI metropolita wrocławski. Abp Kupny zwrócił uwagę na szczególny charakter uczelni teologicznych. - Wybierając teologię jako kierunek studiów nie chodzi jedynie o nabycie odpowiedniej wiedzy intelektualnej, ani o nauczenie się kilku kwestii technicznych, jakkolwiek wartości tych elementów programu studiów nikt nie kwestionuje - tłumaczył hierarcha.

- Musimy mieć jednak świadomość, że teolog to nie zawód, ale powołanie, wyznaczające konkretny styl życia. Jeśli ktoś nazywa siebie "teologiem" mówi nie tyle o swojej pracy, czy zadaniach jakie każdego dnia podejmuje, ale o tym kim jest, kim się czuje najgłębiej w sobie, jaka jest jego tożsamość. Pasterz Kościoła wrocławskiego zaznaczył, że zanim teolog rozpocznie pełnienie swojej misji, w nim samym musi się dokonać przemiana. - Tam, gdzie najgłębiej jest sobą ma czuć się tym, który należy do Jezusa. To nie znaczy, że zadania są nieważne, ale one są jakby na drugim miejscu. Najpierw jednak trzeba zrozumieć kim się jest - wyjaśnił abp Kupny.

Papieski Wydział Teologiczny należy do najważniejszych uczelni teologicznych w Polsce. Jest spadkobiercą założonej ponad 300 lat temu Akademii Leopoldyńskiej. Od 1974 r. przysługuje mu zaszczytny tytuł uczelni papieskiej. Kształci się w nim ok. 1500 studentów, którzy mogą odbywać studia podstawowe na takich kierunkach, jak: teologia, filozofia i pedagogika. Uczelnie posiada także szeroką ofertę studiów podyplomowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Kupny: teolog to nie zawód, to powołanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.