Abp Migliore apeluje do prezydenta RP

Abp Migliore apeluje do prezydenta RP
(fot. youtube.com)
KAI / kw

Życzenie, aby "z Polski wyszło mocne przesłanie i aby zrodziła się zdecydowana wola łączenia bezpieczeństwa i solidarności, pokoju i trwałości - we wzajemnej trosce i uczciwości" - wyraził dziś w Pałacu Prezydenckim abp Celestino Migliore.

Nuncjusz apostolski w Polsce i dziekan Korpusu Dyplomatycznego wygłosił w środę przemówienie podczas spotkania noworocznego dyplomatów z prezydentem Andrzejem Dudą.

Publikujemy pełny tekst przemówienia abp. Celestino Migliore:

Przemówienie dziekana Korpusu Dyplomatycznego,
Abp. Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce
podczas spotkania noworocznego
Pana Andrzeja Dudy, Prezydenta RP
z Korpusem Dyplomatycznym
Warszawa, 13 stycznia 2016, godz. 19.00
___________________________________________________________

DEON.PL POLECA

Szanowny Panie Prezydencie,
Panowie Marszałkowie Sejmu i Senatu,
Pani Premier,
Panie Ministrze Spraw Zagranicznych,
Przedstawiciele Władzy Sądowniczej,
Panie i Panowie!

1. W pierwszych dniach kolejnego roku przybywamy do otwartych progów Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, aby - na zaproszenie Pana Prezydenta i jego Małżonki - przywitać Nowy Rok i przekazać wyrazy uszanowania dla Głowy Państwa Polskiego.

W imieniu Korpusu Dyplomatycznego, akredytowanego w Polsce, mam zaszczyt i przyjemność serdecznie pozdrowić Gospodarza tego miejsca i złożyć nasze najlepsze życzenia pomyślnego Nowego Roku. Pragnę też w tych uroczystych okolicznościach ponowić nasze gratulacje z okazji wyboru na Głowę Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Przełom każdego roku jest okolicznością sprzyjającą refleksji nad minionym czasem. Noworoczna radość usposabia nas do patrzenia z ufnością w przyszłość, ale jednak nie pozwala na zapominanie o tym wszystkim, co jest niepowodzeniem i pozostaje wyzwaniem.

Niestety znowu musimy uznać, że świat nie jest wolny od przemocy, niesprawiedliwości i dyskryminacji w różnych częściach globu. To powoduje również, że do Europy zmierzają rzesze uchodźców, stawiając coraz to trudniejsze wyzwania dla poszczególnych Państw i całej wspólnoty Unii Europejskiej.

Od dłuższego czasu wspólnota międzynarodowa zmaga się z sytuacjami krytycznymi, a świat i jego mieszkańcy w różnym stopniu odczuwają skutki napięć, wojen, konfliktów, terroru i - niestety - barbarzyństwa.

Nie jest to miejsce, aby mówić o konkretnych sytuacjach, ale nie sposób pominąć tragicznych wydarzeń terrorystycznego zamachu na życie przypadkowych ludzi, jakie niedawno miały miejsce w Paryżu. Pamiętamy też o podobnych tragediach w innych miejscach świata, między innymi na Bliskim Wschodzie czy na kontynencie afrykańskim. Jest to ból dla wszystkich ludzi dobrej woli.

Pan Prezydent podczas wrześniowej sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych mówił w Nowym Jorku: "Pokój i prawo - dwa słowa, bez których nie sposób wyobrazić sobie współistnienia narodów, grup etnicznych, wyznawców różnych religii. Pokój i prawo - pojęcia piękne, ważne, aczkolwiek nader kruche, o które musimy dbać, które musimy bez ustanku pielęgnować".

Pamiętamy o tych słowach także w tragicznych okolicznościach, również dlatego, żeby odnawiać w nas ideały i nie pozwolić, aby trudne doświadczenia odmieniły nasze myśli, pragnienia, to wszystko, co piękne we wspólnocie narodów. Jest to raczej zachętą do wzmożonego wysiłku, do większej czujności i poszukiwania dobrych rozwiązań.

Niech one będą godne człowieka dwudziestego pierwszego wieku; niech będą zaproszeniem, by nie poddawać się rezygnacji i obojętności; niech będą zachętą do pomagania słabszym, ale też do nieustępowania przed terrorem i barbarzyństwem, które aż szokuje.

Krzyk ofiar ciągle jest dla nas wyrzutem i wymownym wezwaniem, aby ograniczyć zło, ale też zdecydowanie intensyfikować naszą pracę na rzecz wspólnego dobra.

Jako przedstawiciele poszczególnych misji i jako całość Korpusu Dyplomatycznego znajdujemy w sobie dość determinacji i bezwarunkowo jesteśmy gotowi do wzmożonego wysiłku na tym polu.

Szanowny Panie Prezydencie!

3. Podczas przemówienia z okazji ubiegłorocznego Święta Narodowego jedenastego listopada, zechciał Pan Prezydent nawiązać do "wielkiego zrywu Solidarności - największego i najpiękniejszego ruchu społecznego, jaki chyba powstał na świecie, a z całą pewnością w czasach komunistycznych za żelazną kurtyną".

Temat ludzkiej solidarności, która była podstawą i motorem ruchu społecznego w Polsce, coraz częściej gości w światowych dyskursach oraz dylematach poszczególnych ludzi. W tym kontekście warto również dostroić się do najbardziej szczerych i naturalnych aspiracji oraz szlachetnych wysiłków młodych ludzi wszystkich kontynentów, którzy zgromadzą się w Krakowie w lipcu tego roku, aby świętować Światowe Dni Młodzieży. Tak się szczęśliwie składa, że odbędą się one w kilka dni po warszawskim szczycie NATO, poświęconym naglącemu problemowi bezpieczeństwa.

Należy sobie życzyć, aby z Polski wyszło mocne przesłanie i aby zrodziła się zdecydowana wola łączenia bezpieczeństwa i solidarności, pokoju i trwałości - we wzajemnej trosce i uczciwości.

W minionym roku przeżyliśmy w Polsce dwa ważne wydarzenia polityczne, które wiązały się z wyborczym zaangażowaniem Polaków. O pierwszym z nich już była mowa na początku. Natomiast wybory parlamentarne doprowadziły do powołania nowego Parlamentu i utworzenia nowego rządu. Wszystkie te wydarzenia przyjmowaliśmy z należną uwagą oraz żywą nadzieją, że przyczynią się one do pomyślnej realizacji pragnień Polaków, wyrażonych także przez udział w tych wyborach.

Cieszymy się radością Polski, która dzięki swej pracy wewnętrznej i aktywności dyplomatycznej coraz bardziej zaznacza się na arenie międzynarodowej i jest punktem odniesienia dla wielu inicjatyw europejskich i światowych, szczególnie zaś w tej części Europy. Pogłębia się też współpraca Polski z tradycyjnie przyjaznymi jej krajami obu Ameryk, Afryki i Azji oraz Australią, dla których Polska staje się znaczącym partnerem.

Szanowny Panie Prezydencie!
Szanowni Państwo!

4. Zawsze można oczekiwać tego, co lepsze, niezależnie od tego, co już zostało osiągnięte. Dlatego też - dzieląc troski Państwa, które nas gości - składamy, na ręce Pana Prezydenta, najlepsze życzenia dla całego polskiego społeczeństwa. Niech kolejny Nowy Rok będzie dobrym czasem dla wszystkich, niech przynosi postęp w rozwiązywaniu spraw trudnych, związanych z życiem poszczególnych obywateli i całej społeczności Polski, niech będzie utrwaleniem dobra i tego, co lepsze.

Takie życzenia przekazujemy także Panu Prezydentowi i Małżonce, obu izbom polskiego Parlamentu w nowym składzie, nowemu rządowi, władzy sądowniczej i władzom samorządowym.

Szczęśliwego Nowego Roku!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Migliore apeluje do prezydenta RP
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.