"Uchodźcy są dla nas wyzwaniem. Odpowiedź daje Ewangelia"

"Uchodźcy są dla nas wyzwaniem. Odpowiedź daje Ewangelia"
(fot. PAP/EPA/STR)
5 lat temu
KAI / kw

Pod hasłem "Migranci i uchodźcy są dla nas wyzwaniem. Odpowiedź daje Ewangelia miłosierdzia" również w Warszawie w niedzielę 17 stycznia będzie obchodzony 102. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Punktem centralnym obchodów będzie Msza święta w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze. Jej oprawę przygotują uchodźcy i migranci, którzy są podopiecznymi prowadzonego przez werbistów Ośrodka Migranta i jezuickiego stowarzyszenia "W Akcji".

O. Jan Wróblewski SVD - prezes Fundacji Ośrodek Migranta "Fu Shenfu" - zwraca uwagę, że tegoroczny Dzień będzie odbywał się w kontekście Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. "Zapraszamy na Mszę św. i zachęcamy do modlitwy, by pokonać lęk i obojętność. Niech przynaglają nas do tego słowa papieża Franciszka z bulli «Misericordiae vultus», ogłaszającej Rok Święty: «Nie wpadajmy w obojętność, która upokarza, w przyzwyczajenie, które usypia ducha i nie pozwala odkryć nowości, w cynizm, który niszczy. Otwórzmy nasze oczy, aby dostrzec biedę świata, rany tak wielu braci i sióstr pozbawionych godności»" - zachęca werbista.

W Warszawie w ramach obchodów 102. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy w niedzielę 17 stycznia o godz. 12.30 rozpocznie się uroczysta Msza święta w katedrze św. Michała i Floriana na warszawskiej Pradze. Będzie jej przewodniczył i kazanie wygłosi biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser. Po liturgii odbędzie się okolicznościowe spotkanie z uchodźcami i migrantami.

Tegoroczne obchody w Warszawie przygotowały werbistowska Fundacja Ośrodek Migranta "Fu Shenfu" oraz Jezuickie Centrum Społeczne “W Akcji".

W Polsce działa 29 podmiotów kościelnych, pomagających migrantom i uchodźcom - wynika z raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, sporządzonego na zlecenie Caritas Polska w grudniu 2015 r. Caritas prowadzi Pięć Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom, w których rocznie udziela pomocy ponad 3 tys. osób.

Od 2005 działa w Warszawie prowadzony przez werbistów Ośrodek Migranta. Tym, którzy w Polsce szukają schronienia przed wojną i prześladowaniami, pomaga także Jezuickie Centrum Społeczne "W Akcji", które prowadzi m.in. centrum informacji dla uchodźców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Uchodźcy są dla nas wyzwaniem. Odpowiedź daje Ewangelia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.