Abp Migliore: papiestwo sumieniem w świecie
Papiestwo, dziś bardziej niż kiedykolwiek, stało się moralnym sumieniem w świecie cierpiącym na moralną amnezję - podkreślił abp Celestino Migliore. Nuncjusz apostolski w Polsce w czwartek wieczorem wziął udział w konferencji upamiętniającej postać Jana Pawła II i poświęconą jego roli w polityce międzynarodowej. Sesję w ramach cyklu spotkań "Polska, Europa, świat - dyplomacja XXI wieku" zorganizował w Warszawie Polski Instytut Dyplomacji.
Zdaniem watykańskiego dyplomaty, popularność papieża Jana Pawła II pochodzi nie tylko z osobistego charyzmatu, ale także z faktu, że nieugięcie służył prawdzie i wzywał do podejmowania moralnych wyzwań, zachęcając, aby nie bać się tego, czego domaga się prawda. - Sukces Jana Pawła II w sferze politycznej nie pochodzi z konwencjonalnie rozumianej władzy, ale włąsnie z jego osobistej pasji dla prawdy. Jego zdolność wpływania na świat polityczny leży w charyzmacie jego moralnej perswazji - mówił abp Migliore.
W swoim wystąpieniu zaznaczył też, że Jan Paweł II ożywił papiestwo przez osobiste świadectwo nadziei. - Niósł ją także podczas swoich wyjazdów z Watykanu, a podróżował dużo więcej, niż jakikolwiek inny papież, władca świecki czy polityk. Był oglądany i słuchany przez dużo więcej ludzi, niż jakakolwiek postać historyczna - zauważył przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Polsce.
Nuncjusz podkreślił też, że siła, polityczna skuteczność i wpływ Jana Pawła II bazował na jego autorytecie moralnym.
Skomentuj artykuł