Abp Ryś do katechumenów: jesteś wybrany i posłany przez Boga

Abp Ryś do katechumenów: jesteś wybrany i posłany przez Boga
fot. ks. Paweł Kłys / Archidiecezja Łódzka
1 tydzień temu
KAI / ml

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu w łódzkiej katedrze podczas Mszy świętej celebrowanej przez metropolitę łódzkiego, miał miejsce obrzęd wybrania i uroczystego wpisania imienia katechumenów przygotowujących się do Chrztu w Archidiecezjalnym Ośrodku Katechumenalnym przy Bazylice Archidiecezjalnej pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Łodzi.

O wybraniu Noego, który jako sprawiedliwy ocalał w czasie biblijnego potopu i o Jezusie, który jest wybranym i ukochanym Dzieckiem Boga mówił w swojej homilii do katechumenów arcybiskup metropolita łódzki.

- Dobrze jest poddać się Duchowi Świętemu, który chce wykonać z nami jakąś pracę umieszczając w nas głęboko przekonanie, że jestem kimś, kimś wybranym przez Boga – tłumaczył kaznodzieja.

Ksiądz arcybiskup przestrzegał zebranych: „możecie być pewni, że niejednokrotnie szatan będzie do was podchodził i mówił do was: nieprawda! Nieprawda, nie jesteś wybrany przez Boga! Nie jesteś jego ukochanym dzieckiem! (…) nie wierz, że On cię kocha. Nie myśl, że się dla Niego liczysz! Jakby cię kochał, to musiałoby być inaczej w twoim życiu.” - Potrzeba takiego działania Ducha, żeby było w nas wyryte to przekonanie – ty jesteś mój Syn wybrany! To jest praca Ducha w człowieku – podkreślił abp Ryś.

- Wybranie jest zawsze posłaniem, dlatego czytamy w dzisiejszej ewangelii, że 40 dni spędzonych w Duchu na modlitwie, na medytacji, na poznawaniu i potwierdzaniu siebie przed Bogiem - zaowocowały w życiu Jezusa misją. W wybraniu nie chodzi o samozachwyt. Ważne jest potwierdzenie, kim jestem, ale wybranie wiąże się z posłaniem. Trzeba to usłyszeć w katechumenacie – podkreślił arcybiskup.

Po homilii metropolita łódzki zaprosił do prezbiterium katedry dziesięciu katechumenów wraz z chrzestnymi, a następnie, każdy z nich przedstawił swoje imię i wpisał je do księgi katechumenów. Po czym została odmówiona modlitwa za przygotowujących się do Chrztu, w czasie której rodzice chrzestni trzymali rękę na prawym ramieniu katechumena – czym dali wyraz, że są razem z nimi w imieniu Kościoła i wspierają swoją modlitwą. Obrzęd zakończyło odesłanie katechumenów, na wzór tego, jak to czyniono w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

Obrzęd wybrania i uroczystego wpisania imienia jest drugim stopniem przygotowania do przyjęcia Sakramentów Wtajemniczenia Chrześcijańskiego, które katechumeni otrzymają w Noc Paschalną.

Więcej na temat przygotowania dorosłych do Chrztu, Eucharystii i Bierzmowania można znaleźć na stronie www Archidiecezjalnego Ośrodka Katechumenalnego działającego przy Bazylice Archidiecezjalnej pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Ryś do katechumenów: jesteś wybrany i posłany przez Boga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.