Abp Ryś do osób konsekrowanych: jesteście znakiem prorockim w świecie
Jesteście znakiem prorockim w świecie wtedy, kiedy żyjecie tak konsekracją, jak Jezus Chrystus - tłumaczył abp Grzegorz Ryś w łódzkiej katedrze podczas obchodów Dnia Życia Konsekrowanego.
Ojcowie, siostry i bracia zakonni, przedstawiciele świeckich instytutów życia konsekrowanego oraz wierni świeccy modlili się w sobotę, 2 lutego w łódzkiej katedrze. Mszy świętej w Dniu Życia Konsekrowanego obchodzonego od lat w święto Ofiarowania Pańskiego przewodniczył abp Ryś.
W homilii metropolita łódzki wskazał na to, że wierność polega na tym, - że jesteś konsekrowany 24 godziny na dobę - dzień i noc, światłość i ciemność. Jesteś konsekrowany w każdej sytuacji życia, w każdej czynności życia, w każdym momencie życia, a nie od czasu do czasu, spełniając jakieś czynności! - dodał łódzki pasterz. Zwrócił uwagę na to, że - nigdy nie należy traktować swojej konsekracji jako czegoś, co mnie oddziela, czyni mnie innym - wyższym, co stawia mnie ponad innych. - podkreślił.
Abp Ryś: to jest klucz, żeby człowiek przeżył swoje życie w sposób sensowny >>
Nawiązując do ewangelii o ofiarowaniu Jezusa w świątyni łódzki pasterz wskazał na ofiarę z dwóch gołębi, którą złożyli w świątyni Bogu Maryja i Józef za swojego pierworodnego syna. - Ta ofiara jest bardzo znamienna, ponieważ drugi z tych gołębi był składany na ofiarę całopalną dla Pana - czyli na ofiarę uwielbienia. Przynoszę i składam Bogu ofiarę, która ma być wyłącznie Jego uwielbieniem, ma być wyłącznie Jego chwałą. Daję w absolutnej wolności - właśnie po królewsku, niczego nie chcąc w zamian, w miłości która jest bezinteresowna. To jest ten drugi gołąb. Ale ten pierwszy - jest ofiarą za grzechy. Zanim chcesz Bogu oddawać chwałę w bezinteresowności, zanim chcesz Go wywyższać, uwielbiać i mówić Święty, Święty, Święty, zanim staniesz przed Bogiem w takiej postawie, to najpierw Go przeproś. Ale za co? Za jakie grzechy Maryja i Józef składali ofiarę? Nie za swoje, ale za moje i za wasze po kolei, i za takich ludzi, z którymi nie mamy największej ochoty się spotkać, od których nas odpycha - pytanie ich grzech czy nasz osąd? - zauważył kaznodzieja.
Zwracając się do osób życia konsekrowanego celebrans powiedział: "Jesteście znakiem prorockim w świecie wtedy, kiedy żyjecie tak konsekracją, jak Jezus Chrystus, jak Jego Matka, jak Józef, jak wszyscy, którzy uczynili prawdę ze swojej konsekracji chrzcielnej potwierdzonej potem na tyle sposobów także konsekracją przez śluby czy zakonne, czy wdowie, czy dziewicze. Śluby czystości, śluby pustelnicze. Niech się dzieje w łódzkim Kościele, niech się dzieje w Kościele powszechnym radykalne proroctwo, radykalne bycie przy Bogu, radykalne bycie przy ludziach - to jest to, co konsekracja wnosi w nasze życie jako łaska, jako uposażenie, byśmy tacy byli" - zakończył arcybiskup.
Abp Ryś rysuje dla dzieci i ujawnia talent o którym nie wiedzieliście >>
Po homilii ojcowie, siostry i bracia zakonni oraz przedstawiciele świeckich instytutów życia konsekrowanego wobec Pana Boga, biskupa i zgromadzonych w świątyni odnowili swoje śluby zakonne.
Przed błogosławieństwem metropolita łódzki podziękował wszystkim osobom życia konsekrowanego za ich zaangażowanie i posługę w Kościele Łódzkim.
Na terenie Archidiecezji Łódzkiej posługuje 17 zakonów i zgromadzeń zakonnych męskich oraz 30 zgromadzeń zakonnych żeńskich. Działają też 4 świeckie instytuty życia konsekrowanego: Instytut Miłosierdzia Bożego, Ochotniczki Księdza Bosko oraz Dziewice i Wdowy Konsekrowane Archidiecezji Łódzkiej.
Skomentuj artykuł