Abp Ryś: ekumenizm polega na wzajemnej wymianie darów

Fot. ks. Paweł Kłys / archidiecezja.lodz.pl
Krzysztof Ołdakowski SJ / vaticannews.va / tk

Sobór Watykański II, którego 60. rocznicę otwarcia obchodziliśmy tydzień temu otworzył nową kartę w relacjach ekumenicznych. Dla abp. Grzegorza Rysia, w budowaniu codziennego ekumenizmu potrzebne jest szukanie miejsc spotkania oraz samo rozumienie jego istoty. W tych dziedzinach pozostaje jeszcze wiele do zrobienia w codziennej praktyce życia Kościołów.

Według metropolity łódzkiego nie chodzi tylko o dialog teologiczny, który posuwa się naprzód, ale ważne jest przyjęcie określenia, które sformułował św. Jan Paweł II, a potem również papież Franciszek.

DEON.PL POLECA

Czym jest ekumenizm?

- Ekumenizm nie jest jedynie wzajemną wiedzą o sobie, ale jest wymianą duchowych darów. Za tą definicją kryje się takie przekonanie po naszej stronie katolickiej, że Duch Święty działa także w pozostałych Kościołach i że to, co On tam sprawia stanowi również dar złożony dla mnie, dla nas katolików. I odwrotnie, tzn., że to, co Duch Święty czyni w Kościele katolickim jest także darem dla naszych braci i sióstr z innych Kościołów. Tylko wtedy jest sens mówić o wymianie duchowych darów. Tak definiują ekumenizm papieże – podkreślił abp Ryś.

Wskazał, że w ekumenizmie liczą się wszystkie miejsca spotkania. - W Łodzi mamy wiele takich momentów, mamy Ekumeniczną Drogę Krzyżową, mamy dalej Ekumeniczną Drogę Światła, mieliśmy Ekumeniczną Pielgrzymkę do Ziemi Świętej. To było zupełnie niezwykłe doświadczenie, w którym brało udział 300 osób z sześciu Kościołów. I takie momenty budzą potem pytanie o to, co dalej. Z tej Ekumenicznej Pielgrzymki do Ziemi Świętej zrodziła się Ekumeniczna Szkoła Biblijna, która ma już teraz trzecią edycję. Co do tego, nie ma dzisiaj wątpliwości, że to ekumenizm jest ortodoksją i ortopraksją w Kościele, a nie jego brak - stwierdził metropolita łódzki.

Źródło: Krzysztof Ołdakowski SJ / vaticannews.va / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: ekumenizm polega na wzajemnej wymianie darów
Komentarze (2)
KP
~katolik pomniejszego płazu
19 października 2022, 12:04
Duch święty działa wśród heretyków? możliwe, że działa chąc ich przywieźć do prawdziwego Kościoła Chrystusowego, którym jest Kościół katolicki i to jest prawidłowo rozumianym ekumenizmem. Kolejny raz przypominam, że wobec wspólnot protestanckich katolicy nie stosują określenia "Kościół"
GW
~Gosia W
19 października 2022, 17:59
Oczywiście, że używają w stosunku do nich słowa Kościół. Rozróżniają kilka kręgów Kościoła, zaliczając do ostatniego kręgu wszystkich ludzi dobrej woli. Jezus mówi że ma też owce które nie są z tej owczarni. Jak my możemy poczuwać się do ograniczania działania Ducha Świętego? Duch Święty prowadzi przede wszystkim do zbawienia, a nie koniecznie do Kościoła Katolickiego.