Abp Ryś: ekumenizm polega na wzajemnej wymianie darów

Abp Ryś: ekumenizm polega na wzajemnej wymianie darów
Fot. ks. Paweł Kłys / archidiecezja.lodz.pl
Krzysztof Ołdakowski SJ / vaticannews.va / tk

Sobór Watykański II, którego 60. rocznicę otwarcia obchodziliśmy tydzień temu otworzył nową kartę w relacjach ekumenicznych. Dla abp. Grzegorza Rysia, w budowaniu codziennego ekumenizmu potrzebne jest szukanie miejsc spotkania oraz samo rozumienie jego istoty. W tych dziedzinach pozostaje jeszcze wiele do zrobienia w codziennej praktyce życia Kościołów.

Według metropolity łódzkiego nie chodzi tylko o dialog teologiczny, który posuwa się naprzód, ale ważne jest przyjęcie określenia, które sformułował św. Jan Paweł II, a potem również papież Franciszek.

Czym jest ekumenizm?

- Ekumenizm nie jest jedynie wzajemną wiedzą o sobie, ale jest wymianą duchowych darów. Za tą definicją kryje się takie przekonanie po naszej stronie katolickiej, że Duch Święty działa także w pozostałych Kościołach i że to, co On tam sprawia stanowi również dar złożony dla mnie, dla nas katolików. I odwrotnie, tzn., że to, co Duch Święty czyni w Kościele katolickim jest także darem dla naszych braci i sióstr z innych Kościołów. Tylko wtedy jest sens mówić o wymianie duchowych darów. Tak definiują ekumenizm papieże – podkreślił abp Ryś.

Wskazał, że w ekumenizmie liczą się wszystkie miejsca spotkania. - W Łodzi mamy wiele takich momentów, mamy Ekumeniczną Drogę Krzyżową, mamy dalej Ekumeniczną Drogę Światła, mieliśmy Ekumeniczną Pielgrzymkę do Ziemi Świętej. To było zupełnie niezwykłe doświadczenie, w którym brało udział 300 osób z sześciu Kościołów. I takie momenty budzą potem pytanie o to, co dalej. Z tej Ekumenicznej Pielgrzymki do Ziemi Świętej zrodziła się Ekumeniczna Szkoła Biblijna, która ma już teraz trzecią edycję. Co do tego, nie ma dzisiaj wątpliwości, że to ekumenizm jest ortodoksją i ortopraksją w Kościele, a nie jego brak - stwierdził metropolita łódzki.

DEON.PL POLECA

Źródło: Krzysztof Ołdakowski SJ / vaticannews.va / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: ekumenizm polega na wzajemnej wymianie darów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.