Abp Ryś: ludzie, którzy potrafią kochać są rzeczywiście silni, sprawni i zmieniają świat

Abp Ryś: ludzie, którzy potrafią kochać są rzeczywiście silni, sprawni i zmieniają świat
Fot. ks. Paweł Kłys / archidiecezja.lodz.pl
KAI / tk

– Ci, którzy kochają, potrafią uratować świat – mówił abp Grzegorz Ryś podczas mszy świętej, w czasie której dziękowano Bogu za 30-lecie istnienia Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych w Łodzi. Uroczystość odbyła się 10 października w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Jak podkreśla Agnieszka Niedźwiedzka, prezes zarządu TPN, Towarzystwo powstało w 1992 r. w Łodzi po to , by wspierać osoby chorujące psychicznie i szerzyć wiedzę o tym problemie w społeczeństwie. - TPN przez 30 lat pomogło tysiącom ludzi wyjść z izolacji, wstydu, cierpienia, samotności - tłumaczy.

DEON.PL POLECA

W homilii skierowanej do zgromadzonych, w nawiązaniu do Słowa Bożego, abp Ryś stwierdził, że największą słabością i niepełnosprawnością człowieka jest nieumiejętność kochania. – Ci, którzy kochają, potrafią uratować świat – podkreślił.

Po Eucharystii zostały odczytane trzy listy osób chorych, które znajdują się pod opieką Towarzystwa Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych, wysłuchano utworów muzycznych oraz wręczono podziękowania wszystkim, którzy w przeciągu tych 30 – lat zaangażowali się w działalność TPN.

Jak informują przedstawiciele Łódzkiego Towarzystwa Osób Niepełnosprawnych - w Polsce prawie 8 milionów osób w wieku od 18 do 64 lat cierpi na zaburzenia psychiczne: depresję, zaburzenia lękowe, chorobę afektywną dwubiegunową, schizofrenię. Niestety w naszym społeczeństwie wciąż są obecne krzywdzące stereotypy dotyczące osób chorujących psychicznie, które sprawiają, że wiele osób chorych wstydzi się i obawia zwrócić się o pomoc do specjalisty, czuje się wykluczonych i dyskryminowanych.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ewa Woydyłło, Martyna Harland

Trauma boli, przeraża, paraliżuje. Ale jest droga, która prowadzi do ukojenia

Nosimy w sobie traumy i głęboko ukryte lęki. To właśnie przez nie wciąż rozpamiętujemy bolesne sytuacje, tworzymy czarne scenariusze, a przed snem zmagamy się...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: ludzie, którzy potrafią kochać są rzeczywiście silni, sprawni i zmieniają świat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.