Abp Ryś: to przerażające, jeżeli sutanna staje się znakiem oddzielającym od ludzi

Abp Ryś: to przerażające, jeżeli sutanna staje się znakiem oddzielającym od ludzi
Abp Grzegorz Ryś do kleryków: Czytajcie Biblię! (fot. ks. Paweł Kłys/Archidiecezja Łódzka)
KAI/mk

Przypowieść o bogaczu i Łazarzu oraz frazę "złoty, a skromny" z filmu "Kler" przywołał abp Grzegorz Ryś podczas uroczystości obłóczyn kleryków łódzkiego seminarium. - Ta szata może się okazać barierą pomiędzy wami, a ludźmi - przestrzegał metropolita kandydatów na księży.

Obłóczyny kleryków trzeciego roku Wyższego Seminarium Duchownego odbyły się w sobotni wieczór w parafii pw. Chrystusa Króla w Łodzi. Sutanny dla sześciu alumnów łódzkiego seminarium oraz pięciu alumnów Seminarium 35+ pobłogosławił abp Grzegorz Ryś. W homilii metropolita łódzki zachęcał alumnów, by każdego człowieka traktowali jak dar.

Metropolita łódzki: później już tylko napis "uwaga, zły pies!"

- Jak tego nie ma, to będziecie się chować przed ludźmi za te swoje sutanny, a potem za wysokie płoty, a potem będzie napis "uwaga, zły pies!" - napominał abp Ryś.

- Ta szata może się okazać barierą pomiędzy wami, a ludźmi - mówił metropolita łódzki nawiązując do przypowieści o bogaczu i Łazarzu. Zaznaczył, że jest czymś przerażającym, że sutannę czy habit można traktować nie jako znak, który zaprasza do siebie lecz znak oddzielający od innych.

- Już nie jestem taki, jak inni pozostali. Wtedy ta sutanna staje się wyznacznikiem poziomu konsumpcji - to bardzo bolesne, ale też prawdziwe. Jak to było: "złote, a skromne" - cytował metropolita łódzki frazę z filmu "Kler"

Abp Ryś o czytaniu Biblii: księga, którą ciągle masz otwierać, czytać, słuchać

Abp Ryś wskazywał, że obok człowieka, drugim darem dla chrześcijanina jest Biblia.

- To jest księga, którą ciągle masz otwierać, czytać, słuchać. Bóg chce z nami mówić, Bóg chce do mnie mówić, Bóg ma dla mnie słowo. Otworzyć się na to słowo nie jest niczym trudnym, ale z prośbą oczekiwaniem: przemów do mnie! - podkreślił metropolita łódzki.

Posłuchaj homilii abpa Grzegorza Rysia

Metropolita łódzki przypomniał alumnom, że ich droga do kapłaństwa potrwa jeszcze kilka lat i zachęcił, by byli otwarci na dary Boga.

"Jak tych darów nie odkryjecie, to będziecie tylko chodzić w sutannach"

- Każda osoba, która przychodzi do ciebie od Boga jest darem i Słowo jest darem. Jak tych dwóch darów nie odkryjecie, to będziecie tylko chodzić w sutannach. Nie daj Bóg – zakończył kaznodzieja.

Po homilii miał miejsce obrzęd admissio. Po wezwaniu imiennie kandydatów do święceń, przewodniczący liturgii zapytał ich w imieniu Kościoła, czy w wyznaczonym przez Kościół czasie chcą przyjąć święcenia diakonatu i prezbiteratu. Następnie metropolita łódzki odmówił modlitwę i poświecił sutanny.

W nowym roku akademickim 2022/2023 w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi swoje studia podejmie 38 alumnów.

Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zostało powołane do istnienia 9 sierpnia 1921 roku dekretem pierwszego ordynariusza ówczesnej diecezji łódzkiej bpa Wincentego Tymienieckiego, a pierwszym rektorem, tej jednej z najstarszych uczelni Łodzi, został ks. Jan Krajewski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Grzegorz Ryś

Słowo, które ma moc zmienić Twoje życie.

Ta książka może towarzyszyć Ci każdego dnia. Sięgnij po nią, gdy zauważysz, że tempo spraw i obowiązków zasłania Ci to, co naprawdę ważne.

Biskup Grzegorz Ryś, jak mało...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: to przerażające, jeżeli sutanna staje się znakiem oddzielającym od ludzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.