Abp Ryś: to przerażające, jeżeli sutanna staje się znakiem oddzielającym od ludzi
Przypowieść o bogaczu i Łazarzu oraz frazę "złoty, a skromny" z filmu "Kler" przywołał abp Grzegorz Ryś podczas uroczystości obłóczyn kleryków łódzkiego seminarium. - Ta szata może się okazać barierą pomiędzy wami, a ludźmi - przestrzegał metropolita kandydatów na księży.
Obłóczyny kleryków trzeciego roku Wyższego Seminarium Duchownego odbyły się w sobotni wieczór w parafii pw. Chrystusa Króla w Łodzi. Sutanny dla sześciu alumnów łódzkiego seminarium oraz pięciu alumnów Seminarium 35+ pobłogosławił abp Grzegorz Ryś. W homilii metropolita łódzki zachęcał alumnów, by każdego człowieka traktowali jak dar.
Metropolita łódzki: później już tylko napis "uwaga, zły pies!"
- Jak tego nie ma, to będziecie się chować przed ludźmi za te swoje sutanny, a potem za wysokie płoty, a potem będzie napis "uwaga, zły pies!" - napominał abp Ryś.
- Ta szata może się okazać barierą pomiędzy wami, a ludźmi - mówił metropolita łódzki nawiązując do przypowieści o bogaczu i Łazarzu. Zaznaczył, że jest czymś przerażającym, że sutannę czy habit można traktować nie jako znak, który zaprasza do siebie lecz znak oddzielający od innych.
- Już nie jestem taki, jak inni pozostali. Wtedy ta sutanna staje się wyznacznikiem poziomu konsumpcji - to bardzo bolesne, ale też prawdziwe. Jak to było: "złote, a skromne" - cytował metropolita łódzki frazę z filmu "Kler"
Abp Ryś o czytaniu Biblii: księga, którą ciągle masz otwierać, czytać, słuchać
Abp Ryś wskazywał, że obok człowieka, drugim darem dla chrześcijanina jest Biblia.
- To jest księga, którą ciągle masz otwierać, czytać, słuchać. Bóg chce z nami mówić, Bóg chce do mnie mówić, Bóg ma dla mnie słowo. Otworzyć się na to słowo nie jest niczym trudnym, ale z prośbą oczekiwaniem: przemów do mnie! - podkreślił metropolita łódzki.
Posłuchaj homilii abpa Grzegorza Rysia
Metropolita łódzki przypomniał alumnom, że ich droga do kapłaństwa potrwa jeszcze kilka lat i zachęcił, by byli otwarci na dary Boga.
"Jak tych darów nie odkryjecie, to będziecie tylko chodzić w sutannach"
- Każda osoba, która przychodzi do ciebie od Boga jest darem i Słowo jest darem. Jak tych dwóch darów nie odkryjecie, to będziecie tylko chodzić w sutannach. Nie daj Bóg – zakończył kaznodzieja.
Po homilii miał miejsce obrzęd admissio. Po wezwaniu imiennie kandydatów do święceń, przewodniczący liturgii zapytał ich w imieniu Kościoła, czy w wyznaczonym przez Kościół czasie chcą przyjąć święcenia diakonatu i prezbiteratu. Następnie metropolita łódzki odmówił modlitwę i poświecił sutanny.
W nowym roku akademickim 2022/2023 w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi swoje studia podejmie 38 alumnów.
Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zostało powołane do istnienia 9 sierpnia 1921 roku dekretem pierwszego ordynariusza ówczesnej diecezji łódzkiej bpa Wincentego Tymienieckiego, a pierwszym rektorem, tej jednej z najstarszych uczelni Łodzi, został ks. Jan Krajewski.
Skomentuj artykuł