Abp Grzegorz Ryś na 100-lecie konsekracji katedry: ta katedra pyta nas, czy żyjemy swoim chrztem

Abp Grzegorz Ryś na 100-lecie konsekracji katedry: ta katedra pyta nas, czy żyjemy swoim chrztem
fot. ks. Paweł Kłys / Archidiecezja Łódzka
KAI / ml

Dokładnie 15 października 1922 roku ówczesny biskup łódzki, bp Wincenty Tymieniecki dokonał konsekracji katedry pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi. Dziś - w 100. rocznicę tamtych wydarzeń - w samo południe odbyła się uroczysta Msza Święta dziękczynna za dar konsekracji Matki wszystkich świątyń Archidiecezji Łódzkiej. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś. W homilii podkreślił, ze katedra pyta każdego o to, czy żyje swoim chrztem.

W Eucharystii uczestniczyli arcybiskup senior Władysław Ziółek, bp Ireneusz Pękalski, bp Marek Marczak, księża diecezjalni i zakonni, siostry zakonne, alumni łódzkich seminariów oraz parafianie parafii archikatedralnej.

We wstępie do Eucharystii ksiądz prałat Ireneusz Kulesza – proboszcz łódzkiej katedry – przybliżył historię świątyni oraz wskazał na najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w czasie minionych 100 lat.

W homilii metropolita łódzki zwrócił uwagę na analogię obrzędu konsekracji świątyni do sakramentu chrztu. Zaznaczył, że każdy uczestniczący w obrzędzie konsekracji musi zadać sobie pytanie o chrzest w swoim życiu. Jak podkreślił, łódzka katedra, konsekrowana 100 lat temu pyta nas dzisiaj o ten właśnie sakrament. - Usłyszmy ten krzyk łódzkiej katedry! Ona dzisiaj każdego z nas pyta - żyjesz swoim chrztem? Czy Słowo zmusiło cię, wezwało cię do oczyszczenia? Poddałeś się mocy Krzyżma? Czym się wyraża twoje kapłaństwo chrzcielne, czym się wyraża się twoje bycie prorokiem? Znasz swoja królewską godność? – mówił abp Ryś.

DEON.PL POLECA

Po homilii zachęcił zebranych do wyznania wiary w formie przewidzianej podczas celebracji Wigilii Paschalnej – by świętując uroczystość 100-lecia konsekracji katedry, przypomnieć sobie swój własny chrzest, swoją własną konsekrację dla Boga.

Kamień węgielny pod budowę kościoła św. Stanisława Kostki poświęcił 16 VI 1901 r. abp Wincenty Chościak Popiel. W 1909 r. ukończono mury świątyni. Kościół św. Stanisława Kostki został wzniesiony wg projektu łódzkiej spółki „Wende i Zarske”, z pewną korektą architektów: Sławomira Dziekońskiego z Warszawy oraz Józefa Odrzywolskiego z Krakowa. W 1922 r. bp Wincenty Tymieniecki wraz z kard. Aleksandrem Kakowskim dokonał konsekracji kościoła. Zwieńczenie wieży w 1927 r., wg projektu Józefa Kabana. W latach 1935–1936 wybudowano kryptę w podziemiach katedry. 9 XI 1941 r. gestapo ograbiło katedrę z wszelkich kosztowności i szat liturgicznych i zamieniło ją na składy wojskowe. Po 17 II 1945 r. usunięto zniszczenia i odrestaurowano główny ołtarz (1946 r.). 11 V 1971 r. spłonął dach katedry.

Natychmiast przystąpiono do dźwigania świątyni z ruin. 16 XII 1972 r. otwarto ponownie dla wiernych drzwi katedry. W 1974 r. zainstalowano nowe organy na małym chórze. W 1975 r. zostały wykonane nowe witraże. W 1977 r. położono posadzkę granitową i stopnie granitowe przed prezbiterium oraz sprowadzono na duży chór 55-głosowe organy firmy L. Eisenbarth z NRF. Wyposażono prezbiterium w ołtarz soborowy i stalle kanonickie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Słowo rozpala wiarę, z wiary rodzi się nadzieja

Książki abp Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z niezwykłą mocą i wiarą. Autor, jak mało kto przekazuje Słowo, które nie jest przysłonięte efektowną retoryką, ale żywym doświadczeniem...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Grzegorz Ryś na 100-lecie konsekracji katedry: ta katedra pyta nas, czy żyjemy swoim chrztem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.