Abp Ryś: Jezusowi zależy na zmianie, która jest totalna, całkowita, pełna

(fot. Archidiecezja Łódzka)
KAI / pk

Dziś przed południem w łódzkiej katedrze dyrekcja i pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej uczestniczyli we Mszy świętej, wspominając św. Mateusza apostoła i ewangelistę - patrona Administracji Skarbowej.

"Ciągle zastanawiamy się nad tym, co znaczy zbudować naszą polską rzeczywistość od nowa. To jest pytanie bardzo ważne dla Kościoła: co znaczy otworzyć Kościół na jego odnowienie przez Jezusa Chrystusa, w sytuacji, gdy tak wiele, chętnie czy niechętnie, mówimy o kryzysie Kościoła" - mówił abp Ryś.

W homilii metropolita łódzki zwrócił uwagę na to, że "Jezusowi zależy na zmianie, która jest totalna, całkowita, pełna. To oznacza, że od Pana Jezusa należy zaczerpnąć wszystko to, co On daje. Nowości nie załatwia się w ten sposób, że wytnę fragment nowej rzeczywistości i przypnę do wszystkiego co stare".

DEON.PL POLECA

"To jest proces, który owocuje. Jak mówi Jezus, przyjmuję to co nowe, a jednocześnie za chwilę to, co chciałem odnawiać, pokaże nowe braki i nowe dziury. Tej nowości, której doznajemy w Jezusie, nie buduje się w ten sposób, że wezmę od Niego jakiś kawałek Jego nauki, tego co On podpowiada jako działanie, jako postępowanie, i połączę to ze swoim starym dziadostwem. Wtedy każdy patrząc na ten kawałek z nauczania, działania Jezusowego i biorąc go za całość, pyta: a co to w ogóle jest to chrześcijaństwo? Trzeba wziąć od Jezusa wszystko, a nie jakiś tam fragmencik, i przyszyć jako zasłonę do całego swoje działania i postępowania" - zaznaczył abp Ryś.

"W człowieku jest taki opór, jest lęk przed taką radykalną zmianą w życiu. My tej ewangelii - którą Jezus głosi - możemy łatwo stawić opór. Teoretycznie jest łatwiej oderwać kawałek nowego ubrania i przyszyć do starego. To jest dużo łatwiejsze. To przywiązanie do siebie starego w nas jest bardzo mocne i tu nie chodzi tylko o to, czego Jezus nas uczy, ale chodzi o to, do czego nas Jezus zaprasza i uzdalnia - podkreślił kaznodzieja.

Metropolita łódzki pytał: "Jak dokonuje się proces odnowy? To jest pytanie ważne dla nas wszystkich przynajmniej od 30 lat. Ciągle zastanawiamy się nad tym, co znaczy zbudować naszą Polską rzeczywistość od nowa. To jest pytanie bardzo ważne dla Kościoła: co znaczy otworzyć Kościół na jego odnowienie przez Jezusa Chrystusa, w sytuacji, gdy tak wiele, chętnie czy niechętnie, mówimy o kryzysie Kościoła. Wy też jesteście nową służbą, niespełna dwuletnią. Co znaczy stworzyć nową instytucję. Jak odnowić bardzo ważny sektor życia społecznego, państwowego. Jak dokonuje się odnowa?".

Kończąc, arcybiskup życzył zgromadzonym, "aby każdy z nas osobiście poddał się tej odnawiającej sile naszego spotkania z Jezusem Chrystusem, a wtedy wszystkie rzeczywistości w których: żyjemy, pracujemy, za które odpowiadamy - czy one są w państwie, czy one są w Kościele - też zostaną odnowione".

W łódzkich uroczystościach wzięli udział: nadinspektor Piotr Walczak - sekretarz stanu krajowej Organizacji Skarbowej, Robert Antoszkiewicz - dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie oraz ksiądz podinspektor Piotr Midura - dziekan krajowej Administracji Skarbowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: Jezusowi zależy na zmianie, która jest totalna, całkowita, pełna
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.