Abp Ryś: wiara jest doświadczeniem wspólnoty

Abp Ryś: wiara jest doświadczeniem wspólnoty
(fot. Archidiecezja Łódzka / Youtube.com)
KAI / pp

„Nie wystarczy, żeby wiedzieć kim jest Jezus. Wszystkie diabły wiedzą kim jest Jezus i nie chcą mieć z Nim nic wspólnego. Bycie przy Nim uważają za udrękę dla siebie. Wiara nie jest wiedzą. Wiara jest doświadczeniem wspólnoty z Jezusem i potem miedzy nami”- mówił abp Grzegorz Ryś podczas Mszy św. sprawowanej dziś w archikatedrze łódzkiej. Abp Ryś w swojej homilii zauważył, że Pan Jezus często mówi do nas rzeczy wymagające i prześwietlające nas, ale przynosi nam to pokój. Powoduje w nas to pragnienie zmiany, a nie zniechęca nas, mimo, że to co słyszymy w pierwszej chwili wydaje się trudne.

Zwrócił też uwagę na słowa apostołów z dzisiejszej Ewangelii: „teraz wierzymy w Ciebie”. Jak podkreślił, przekonanie, że wierzą bierze się w nich z poczucia wiedzy, kim Jezus jest. - Wiemy jednak, że kiedy wyjdą z wieczernika i pójdą do ogrodu oliwnego, ten ogród ich dramatycznie sprawdzi. Dlatego Jezus mówi im, że wiara nie polega na tym, że wiedzą kim On jest, ale na tym, że trwają przy nim i we wspólnocie. Niewiarą jest zostawienie Jezusa samego i rozproszenie się – powiedział abp Ryś.

- Nie wystarczy, żeby wiedzieć kim jest Jezus. Wszystkie diabły wiedzą kim jest Jezus i nie chcą mieć z nim nic wspólnego. Bycie przy nim uważają za udrękę dla siebie. Wiara nie jest wiedzą. Wiara jest doświadczeniem wspólnoty z Jezusem i potem miedzy nami. Jezus przestrzega apostołów przed takim przekonanie, że są wierzący, ponieważ dużo wiedzą. Zwraca im uwagę na to, że są wierzący jeśli są z Nim w komunii i jeśli się nie rozproszą - mówił metropolita łódzki.

Abp Ryś zauważył, że także i my przeżywamy wspólnotę miedzy sobą, wtedy, kiedy każdy z nas jest związany z Jezusem. Podkreślił, że kiedy jesteśmy z Jezusem w komunii, to jesteśmy też bliżej siebie nawzajem. Gdy nie jesteśmy blisko Jezusa, ta wspólnota jest bardzo powierzchowna i nie przetrwa pierwszej próby. Natomiast separowanie się od wspólnoty prowadzi także do odejścia od Jezusa.

Przed błogosławieństwem abp Ryś odczytał list z podziękowaniem od wspólnoty Arka za dokonywanie wpłat na pomoc dla podopiecznych. Agnieszka Karolak- Dyrektor wspólnot Arka w Polsce zapewniła o modlitwie za osoby, które udzieliły tego wsparcia i wyraziła ogromną wdzięczność za pomoc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Słowo rozpala wiarę, z wiary rodzi się nadzieja

Książki abp Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z niezwykłą mocą i wiarą. Autor, jak mało kto przekazuje Słowo, które nie jest przysłonięte efektowną retoryką, ale żywym doświadczeniem...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: wiara jest doświadczeniem wspólnoty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.