Abp Ryś zaprasza na łódzkie obchody XXIII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim

Abp Ryś zaprasza na łódzkie obchody XXIII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim
(fot. Archidiecezja Łódzka / youtube.com)
KAI / df

Wykład rabina Łodzi na temat kalendarza i świat żydowskich oraz „Radość Szabatu”, czyli wieczorne spotkanie przy stole złożą się na tegoroczne łódzkie obchody XXIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim. - W imieniu swoim i Rabina Łodzi bardzo serdecznie zapraszam na tegoroczne spotkania związane z łódzkim Dniem Judaizmu. – mówi abp Grzegorz Ryś. XXIII dzień judaizmu w Kościele katolickim obchodzony będzie 17 stycznia.

Tegoroczne łódzkie obchody XXIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim, będą miały – podobnie jak w latach ubiegłych - dwie odsłony: przedpołudniową i wieczorną.

- Przed południem, o godz. 10, w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbędzie się wykład Rabina Łodzi - Dawida Szychowskiego - na temat kalendarza i świąt żydowskich. W szczególności chodzi nam o takie święta, które zostały podjęte w roku liturgicznym – w liturgii Kościoła. To jest bardzo istotne, byśmy posłuchali o korzeniach takich świąt jak Pascha, Pięćdziesiątnica oraz o innych, których duchowość warto jest prześledzić i odkrywać w swojej duchowości chrześcijańskiej. – tłumaczy abp Ryś.

Spotkanie wieczorne będzie miało zupełnie inny charakter. Jak informuje metropolita łódzki – wieczorne spotkanie w namiocie, nazwane Radością Szabatu, planowane jest jako spotkanie przy stole. - Będzie czas, by coś zjeść i wypić, będzie czas na serdeczną rozmowę. Chcemy rozmawiać i o Szabacie, i o Niedzieli. Zobaczymy, co nas łączy w przeżywaniu tych najważniejszych pierwszych świąt w obu kalendarzach, a co nas dzieli. – podkreśla metropolita łódzki.

- Nasze spotkanie nie będzie wspólnym świętowaniem Szabatu czy świętowaniem Niedzieli, bo byłoby to sztuczne. Chcemy wspólnie się budować i łączyć tym, co jest nam wspólne – na przykład wspólnym śpiewem psalmów. – dodaje.

Wieczorne spotkanie odbędzie się o godz. 19:00 w namiocie ustawionym przy ul. Zachodniej 54/56. Znajdowała się tam wybudowana przez łódzkich fabrykantów Wielka Synagoga, którą Niemcy podpalili w nocy z 10 – 11 listopada 1939 roku, a następnie rękami samych Żydów rozebrali w 1940 r.

Dzień Judaizmu, który został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku i jest obchodzony corocznie 17 stycznia, a więc w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego obchody mają na celu odkrycie korzeni i więzi, które łączą chrześcijan z judaizmem poprzez Stary Testament tak ważny dla Narodu Wybranego.

W ubiegłym roku Łódź była już po raz drugi gospodarzem centralnych obchodów Dnia Judaizmu. Poprzednim razem było to w 2001 roku. Wybór Łodzi nie jest przypadkowy, gdyż w tym mieście przed II Wojną Światową mieszkało blisko 250 tys. Żydów. To w tym mieście żył Izrael Poznański, który wzniósł olbrzymią fabrykę włókienniczą, pobudował dla siebie pałac, a dla swoich pracowników przybywających do Łodzi za chlebem kamieniczne mieszkania, szpital, a nawet kościół. To w Łodzi znajdowało się drugie co do wielkości (zaraz po Warszawie) Litzmannstadt Ghetto. To w tutaj jest największy w środkowo wschodniej Europie cmentarz żydowski, na którym pochowani są między innymi rodzice Juliana Tuwima.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Ryś zaprasza na łódzkie obchody XXIII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.