Abp Skworc: każdy chrześcijanin ma do spełnienia misję w rodzinie, parafii i społeczeństwie

Abp Skworc: każdy chrześcijanin ma do spełnienia misję w rodzinie, parafii i społeczeństwie
(fot. PAP/Paweł Supernak)
3 lata temu
PAP / kk

Nadchodzący rok duszpasterski ma być skoncentrowany na misji ochrzczonych; każdy chrześcijanin ma do spełnienia misję w rodzinie, parafii i społeczeństwie - powiedział przewodniczący Komisji KEP ds. Duszpasterstwa abp Wiktor Skworc na konferencji prasowej nt. drugiego roku programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce.

Abp Skworc spotkał się z dziennikarzami w poniedziałek w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Hierarcha przypomniał, że w Kościele w Polsce realizowany jest obecnie dwuletni program duszpasterski zatytułowany "Duch, który umacnia miłość", który został podzielony na dwa etapy. Hasło na kończący się rok 2018 brzmi: "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym", a od pierwszej niedzieli Adwentu zainaugurowany zostanie nowy program pt. "W mocy Bożego Ducha". "Próbowaliśmy sobie uświadomić, że każdy chrześcijanin jest napełniony Duchem Świętym poprzez sakrament chrztu świętego, sakrament bierzmowania, udział w Eucharystii, a także poprzez spotkanie ze Słowem Bożym - to są te źródła naszego napełniania Duchem Świętym" - stwierdził.

Abp Skworc wyjaśnił, że nadchodzący rok duszpasterski ma być skoncentrowany na "misji ochrzczonych i bierzmowanych". "Każdy chrześcijan ma misję do spełnienia (...). Musi mieć świadomość tej misji Kościoła, ale także własnej, indywidualnej misji we wspólnocie rodzinnej, parafialnej, a także całego społeczeństwa" - ocenił. Zdaniem abp. Skworca, chrześcijanin może działać i angażować się społecznie dzięki Duchowi Świętemu, który udziela mu swoich darów. Zaznaczył, że charyzmaty Ducha Świętego "są dane dla dobra Kościoła, a nie po to, żeby karmić indywidualny egoizm". "To pragniemy w tym programie duszpasterskim uświadamiać i przypominać" - stwierdził.

Podkreślił, że program ma być pomocą duszpasterską dla diecezji i parafii w Polsce, ma inspirować i mobilizować. Poinformował, że w 2017 r. nakład programu duszpasterskiego, który otrzymały wszystkie parafie i wspólnoty w Polsce, wyniósł ok. 12 tys. egzemplarzy.

Konsultor komisji duszpasterstwa ks. Roman Chromy poinformował, że całość programu została podzielona na 5 zeszytów tematycznych. Zeszyt pierwszy - teologiczno-pastoralny - zawiera teoretyczne założenia "teologii Ducha Świętego". Drugi zeszyt - homiletyczny - zawiera refleksje i myśli, które mogą być pomocne dla księży przy przygotowywaniu homilii. "Wielu księży chwali sobie te materiały. Sam widziałem je w parafiach w naszej diecezji w konfesjonale - to dobry znak" - ocenił ks. Chromy.

Trzeci zeszyt - katechetyczny - zawiera pomoce do katechezy parafialnej. Jak wyjaśnił, nie jest on przeznaczony jedynie dla księży, lecz także dla osób świeckich - animatorów i liderów wspólnot i ruchów. "Proponujemy blok katechez dla członków parafialnych rad duszpasterskich i drugi, dla rodziców kandydatów do bierzmowania. Trzeci blok katechez to są katechezy dla dorosłych. Można je wykorzystać przy formacji dorosłych chrześcijan, chociażby w ramach ruchów, wspólnot i stowarzyszeń działających przy parafiach" - powiedział.

Zeszyt liturgiczny jest propozycją gotowych konspektów nabożeństw, a ostatni zeszyt - maryjny - zawiera propozycje homilii na uroczystości maryjne, konferencje o Matce Bożej oparte na wybranych artykułach Katechizmu Kościoła Katolickiego, a także 5 nabożeństw w nowej formule tzw. maryjnej celebracji Słowa Bożego, które można wykorzystać przy okazji świąt maryjnych lub nabożeństw majowych i różańcowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Skworc: każdy chrześcijanin ma do spełnienia misję w rodzinie, parafii i społeczeństwie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.