Abp Stanisław Gądecki o znaczeniu chrztu

Abp Stanisław Gądecki o znaczeniu chrztu
(fot. abpgadecki.pl)
KAI / ml

Chrzest to coś innego niż zapisanie się do pobożnego towarzystwa. Chrzest jest przemianą starego w nowe życie - mówił podczas liturgii Wigilii Paschalnej abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas uroczystości wielkanocnej udzielił sakramentu chrztu dorosłym i razem z wiernymi odnowił przyrzeczenia chrzcielne w 1050. rocznicę chrztu Polski.
W katedrze poznańskiej abp Gądecki przewodniczył uroczystej liturgii wielkanocnej. W homilii przekonywał, że zmartwychwstanie Chrystusa dokonało się w pełnej tajemnicy i z samej swojej natury wykracza poza sferę ludzkiego doświadczenia. 
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, iż na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa w Kościele wydarzyło się coś niesłychanego, bo miejsce szabatu, czyli dnia siódmego, zajął dzień pierwszy. - Jako dzień zgromadzenia liturgicznego jest to dzień spotkania z Bogiem za pośrednictwem Jezusa Chrystusa, który w pierwszym dniu, w niedzielę, spotkał swoich jako Zmartwychwstały, po tym jak oni zastali pusty grób - zauważył abp Gądecki. 
Zwracając się do katechumenów metropolita poznański przekonywał, że chrzest "jest śmiercią i zmartwychwstaniem, przemianą starego w nowe życie". - Dzisiaj, na mocy chrztu świętego, staniecie się członkami Kościoła, który jest ludem - już w Abrahamie - powołanym do wiary i przeznaczonym do tego, by stał się błogosławieństwem dla wszystkich narodów ziemi - mówił abp Gądecki. 
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski prosił nowo ochrzczonych, by byli wierni Chrystusowi, który ich wybrał. - Macie za sobą różne historie życiowe, ale dzisiejszy chrzest jest dla was oczywistym dowodem na darmowość łaski - zauważył abp Gądecki.
Nawiązując do uroczystego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych w 1050. rocznicę chrztu Polski abp Gądecki przypomniał, że "bez chrztu mogło nie być państwa polskiego ani Polaków, ani naszej wielkiej historii oraz kultury. Narodziny państwa polskiego i jego chrzest są ze sobą ściśle związane". 
- Zdumiewa nas skuteczność chrystianizacji Polski. Wynikała ona w dużej mierze z tego, że pierwsi polscy władcy - Mieszko I, Bolesław Chrobry, Mieszko II - stali się ludźmi głębokiej wiary, którzy zgodnie z ogólnie panującymi wtedy w Europie przekonaniami uważali, że monarcha jest odpowiedzialny za umacnianie wiary i za zbawienie swoich poddanych. Świadectwem tego modlitewnik Gertrudy Mieszkówny, córki Mieszka II - podkreślił abp Gądecki. 
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przekonywał, że pierwszorzędną rolę w chrystianizacji kraju Polan należy przypisać księżniczce czeskiej Dobrawie. - Jest to ważny przyczynek do roli świątobliwych kobiet w naszej historii. Znaczenie Dąbrówki można porównywać z rolą takich świętych niewiast jak Jadwiga Śląska czy św. Jadwiga, której chrzest zawdzięcza Litwa - mówił abp Gądecki. 
- To samo Mieszkowe «Wierzę» chcemy teraz z całą mocą powtórzyć, przekonani o tym, że przyszłość Kościoła i Polski zależy od mocy naszej wiary - podkreślił przewodniczący Episkopatu. Metropolita poznański przekonywał, że odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych ma z jednej strony bardzo osobisty charakter, zakładający indywidualne nawrócenie, z drugiej zaś strony jest potwierdzeniem tego wszystkiego, co Chrystus wniósł w dzieje narodu polskiego. 
W liturgii w poznańskiej katedrze wzięli udział neokatechumeni ze wspólnoty parafialnej pw. Najświętszej Bogarodzicy Maryi w Poznaniu, którzy ukończyli swój trzydziestoletni program formacyjny.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Stanisław Gądecki o znaczeniu chrztu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.