Abp Stanisław Nowak: bądźcie mocni w Panu

KAI / psd

Bądźcie mocni w Panu. W XXI wieku, żeby wytrwać w wierze, trzeba mocy - mówił metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, który wieczorem 22 maja przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie na zakończenie IV Kongresu Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw archidiecezji częstochowskiej.

W częstochowskiej archikatedrze zgromadziło się na wspólnej modlitwie ponad 2 tys. członków ruchów, stowarzyszeń i bractw archidiecezji częstochowskiej. Najliczniej reprezentowani byli członkowie Przymierza Rodzin „Mamre”, którzy przewodniczyli śpiewom i animacji liturgicznej.

W homilii abp Stanisław Nowak przypomniał, że „Duch Święty jest tym, Który łączy Ojca i Syna wielkim żarem miłości”. - Zesłanie Ducha Świętego, Czerwona Pascha przypomina nam, ze Duch Święty potrafi przemienić ten świat, że my jesteśmy przeznaczeni do tego, by widzieć Boga w wieczności - mówił abp Nowak.

Metropolita częstochowski odniósł się także do sytuacji we współczesnym świecie. - Człowiek dzisiaj bardzo często nie chce Boga. Objawia się to odejściem od Prawa Bożego i działaniem przeciwko życiu - podkreślił. Przykładem tego, zdaniem abp. Nowaka, jest również „zlekceważenie głosu biskupów polskich, którzy prosili, by odrzucić ustawę promującą in vitro”.

Hierarcha przypomniał, że w dzisiejszych czasach „grzech wszedł w siłę, wzmógł się”. - Dlatego przyjmijcie Ducha Świętego w mocy. Przystąpcie do tego procesu, w którym się wzmaga łaska Boga. Proszę was, byście byli zawsze w tym procesie, w którym wzmaga się dobro, łaska i miłość. Bądźcie mocni w Panu. W XXI wieku, żeby wytrwać w wierze, trzeba mocy - zaapelował do członków ruchów katolickich abp Nowak.

Zdaniem metropolity częstochowskiego ruchy, stowarzyszenia i bractwa katolickie to „znak wzmagania się łaski Bożej”. - Każdy z tych ruchów jest wyrazem wzmocnienia w Bogu, w miłości do Kościoła- podkreślił abp Nowak.

Podczas Mszy św. uczestnicy Kongresu odnowili przyrzeczenia Sakramentu Bierzmowania.

Na zakończenie Mszy św. odczytane zostało „Przesłanie Kongresowe”, w którym Zarząd i Liderzy Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw archidiecezji częstochowskiej zaapelowali m.in. o „nieustanne podejmowanie modlitwy, praktyk duchowych i wysiłków organizacyjnych na rzecz jedności w wielkiej wspólnocie Kościoła Częstochowskiego”.

W „Przesłaniu Kongresowym” zwrócono również uwagę na działania ewangelizacyjne, szczególnie na wykorzystanie mediów jako narzędzia ewangelizacji. "Szczególną uwagę kierujemy ku działaniom ewangelizacyjnym popartym żarliwą modlitwą, osobistym świadectwem chrześcijańskiego życia wiarą oraz aktywnymi formami ewangelizacji posługującej się nowymi metodami i sposobami w docieraniu do współczesnego człowieka, często zagubionego we współczesnym świecie. Podejmując w takim znaczeniu trud głoszenia Dobrej Nowiny, zwracamy szczególną uwagę na współczesne chrześcijańskie narzędzia ewangelizacji takie jak: katolicka prasa, radio, telewizja oraz Internet i zachęcamy do korzystania z nich dla własnego duchowego pożytku oraz dobra wspólnoty całego Kościoła i naszej Ojczyzny" - napisali liderzy ruchów katolickich.

IV Kongres Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw archidiecezji częstochowskiej odbywał się od 14 maja pod hasłem „Bóg jest Miłością, bądźmy świadkami Miłości”.

Ważnym punktem dni kongresowych był „Marsz dla życia w miłości Chrystusa Wiecznego Kapłana” który 14 maja przeszedł z kościoła pw. św. Zygmunta Alejami NMP na Jasną Górę. Marsz był połączony z modlitwą za Ojczyznę i wszystkie jej stany, a także z ewangelizacją uliczną zawierającą prezentację ruchów, stowarzyszeń i bractw archidiecezji częstochowskiej.

Kolejne dni Kongresu były poświęcone charyzmatom i zadaniom poszczególnych ruchów i stowarzyszeń. Członkowie ruchów i bractw rozważali takie tematy jak m.in. Maryja Nauczycielką Miłości, św. Józef jako kontemplator Bożej Miłości, Miłość Bożego Serca oraz media jako narzędzie ewangelizacji w nauczaniu Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Każdy dzień Kongresu połączony był z nowenną do Ducha Świętego przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

IV Kongres Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw archidiecezji częstochowskiej zorganizowany został z okazji 15-lecia istnienia w archidiecezji częstochowskiej Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw. Jego organizatorami byli: Rada Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw archidiecezji częstochowskiej oraz Centrum Duchowości archidiecezji częstochowskiej „Święta Puszcza”.

Archidiecezjalną Radę Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich ustanowił specjalnym dekretem 10 maja 1995 r. abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Aktualnie Rada Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw archidiecezji częstochowskiej skupia 53 ruchy i wspólnoty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Stanisław Nowak: bądźcie mocni w Panu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.