Abp Szewczuk: człowiek wierzący w Boga dostrzega sens swego życia
„Człowiek wierzący swoim duchowym wzrokiem widzi przyszłość, widzi dalej niż inni ludzie, którzy nie wierzą w Boga. Widzi słońce nawet wtedy, gdy na niebie są chmury, ma nadzieję nawet wtedy, gdy wszyscy ją tracą” – stwierdził zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Światosław Szewczuk. W liturgii wschodniej jest dziś czytana Ewangelia o uzdrowieniu przez Jezusa człowieka niewidomego od urodzenia.
Komentując ten fragment Ewangelii abp Szewczuk zauważył, że człowiek, który urodził się niewidomy, jest świadectwem stanu grzechu pierworodnego, z którym rodzi się każdy z ludzi. Chrystus dokonuje jednak nowego stworzenia człowieka. I wtedy staje on przed osobistym wyborem. Zaznaczył, iż aby doświadczyć nowego narodzenia, nie wystarczy czytać Pismo Święte i uczestniczyć w różnych szkołach ewangelizacji. „Momentem zanurzenia w źródle wieczności są święte sakramenty Kościoła Chrystusowego. A pierwszym i najważniejszym jest sakrament chrztu świętego” – podkreślił arcybiskup większy kijowsko-halicki. „Człowiek wierzący swoim duchowym wzrokiem widzi przyszłość, widzi dalej niż inni ludzie, którzy nie wierzą w Boga. Widzi słońce nawet wtedy, gdy na niebie są chmury, ma nadzieję nawet wtedy, gdy wszyscy ją tracą” - dodał hierarcha.
Do Katedry Patriarchalnej w Kijowie pielgrzymowało dziś Zgromadzenie Słowa Wcielonego z całej Ukrainy. Obchodzi ono 40-lecie założenia. Ojcowie świętują 30 lat działalności, a siostry 25 lat szczególnej misji na ziemiach ukraińskich.
„Dziękujemy wam za to, że tak gorliwie wypełniacie tę misję, obmywając się w sadzawce sakramentów Chrystusowego Kościoła, a Pan Bóg będzie wam hojnie błogosławił” - powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Szczególnie serdeczne słowa skierował do nowo mianowanego ordynariusza eparchii mukaczewskiej na Zakarpaciu, bpa Teodora Mazapuli. Diecezja ta podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Abp Szewczuk podziękował ojcom i siostrom, którzy wypełniają swoją posługę na Ukrainie, gdzie jest to najtrudniejsze. Pozdrowił kapłana z okupowanego Skadowska, który uczestniczył w Liturgii i podziękował siostrom w Kramatorsku i Odessie.
„Witając was dziś w naszej katedrze, dziękujemy Panu Bogu za wszystkie dary, które już zesłał przez waszą rodzinę ojców i sióstr Słowa Wcielonego naszemu Kościołowi i naszemu narodowi” – stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki.
Skomentuj artykuł