Abp Wiktor Skworc: jeśli wierzymy w Boga, to musimy szanować środowisko

(fot. episkopat.pl)
PAP / pk

Jeśli wierzymy w Boga, Stworzyciela Nieba i Ziemi, to musimy również szanować środowisko i drugiego człowieka, któremu nie możemy w żaden sposób szkodzić - powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przed szczytem klimatycznym COP24 w Katowicach.

Abp Skworc zaznaczył, że w związku z zaplanowaną na grudzień sesją Konferencji stron ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu COP24, do Katowic przyjedzie około 30-40 tys. ludzi z całego świata. - Chcemy przybliżyć uczestnikom szczytu klimatycznego naukę Kościoła na temat stworzenia, o ekologii. W związku z tym przewidziane są sympozja naukowe, które będą o tym mówiły. Chcemy przede wszystkim przybliżyć naukę Ojca Świętego, (encyklikę) "Laudato Si'", ale też naukę polskich biskupów na temat ochrony stworzenia - zapowiedział.

Hierarcha przypomniał, że Konferencja Episkopatu Polski wydała list pasterski o ekologii z okazji wspomnienia św. Franciszka.

- Ja, jako biskup tego Kościoła, gdzie odbędzie się ta konferencja, również przygotowałem list na temat ochrony środowiska. Mam nadzieje, że ten list, przetłumaczony na język angielski, będzie dostępny dla tych, którzy tym językiem się posługują i będą obecni na konferencji (klimatycznej), żeby mieli świadomość, że Kościół ma wiele do powiedzenia w przestrzeni troski o środowisko naturalne. Bo jeśli wierzymy i wyznajemy Boga, Stworzyciela Nieba i Ziemi, to również szanujemy stworzenie - podkreślił abp Skworc.

DEON.PL POLECA

Poinformował, że Kościół katolicki, we współpracy z Kościołami protestanckimi oraz wspólnotami żydowską i muzułmańską, przygotuje z tej okazji wspólny informator przeznaczony dla gości konferencji. Ponadto w czasie trwania szczytu w centrum Katowic wyznaczone zostaną kościoły stacyjne, gdzie odbywać się będą msze św. i nabożeństwa w różnych językach. Archidiecezja katowicka wydała też "Brewiarz ekologa" autorstwa pracownika watykańskiej Kongregacji ds. Świętych ks. Zdzisława Kijasa, zawierający przypomnienie nauki Kościoła katolickiego o przyrodzie i modlitwy związane z ochroną środowiska.

- Wiemy, jak trudno, żeby ludzie się porozumieli, dlatego już dzisiaj otaczamy konferencję klimatyczną modlitwą. Wiemy, że Duch Święty jest duchem jedności, dlatego chcemy Go prosić, żeby dał uczestnikom szczytu klimatycznego ducha jedności i porozumienia. (...) Zachęcam, żeby się włączyć do tej modlitwy w intencji szczytu klimatycznego, korzystając np. z "Brewiarza ekologa" - zaapelował abp Skworc.

Przypomniał, że w ramach szczytu klimatycznego odbędzie się w Katowicach ekumeniczne nabożeństwo w intencji ochrony stworzenia z udziałem przedstawicieli wielu Kościołów. - W 2015 r. biskupi metropolii katowickiej, w granicach województwa śląskiego, wspólnie wystąpili w obronie tej przestrzeni środowiska, która dziś jest najbardziej zagrożona - a to jest powietrze. Statystyki europejskie mówią, że mamy w Europie 50 miast najbardziej zagrożonych, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza, a 33 miasta to są miasta w Polsce. Wiele tych miast (jest) na górnym Śląsku (...). To są bardzo poważne problemy, trzeba budzić sumienia, trzeba pracować nad pewną świadomością, żebyśmy, wyznając Boga, Stworzyciela Nieba i Ziemi, żebyśmy też szanowali stworzenie i drugiego człowieka - naszego bliźniego - któremu nie możemy w żaden sposób szkodzić - podkreślił abp Skworc.

COP24, czyli 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, odbędzie się w grudniu 2018 r. w Katowicach. W wydarzeniu weźmie udział blisko 30 tys. delegatów z całego świata, w tym szefowie rządów oraz ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i klimatu.

W trakcie szczytu COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację porozumienia. Tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Wiktor Skworc: jeśli wierzymy w Boga, to musimy szanować środowisko
Komentarze (1)
PA
Piotr A.
9 października 2018, 21:56
Bardzo mnie cieszy wyraziste i mocne stanowisko Kościoła w sprawie troski o Ziemię, która jest darem Boga, a zwłaszcza w kwestii powstrzymania ocieplenia klimatu (patrz wypowiedzi trzech ostatnich papieży, czy List Episkopatu Polski z 04.10.2018).  Stoimy u progu katastrofalnych zmian w systemie ziemskim i jak podaje świeżo opublikowany raport IPCC powstrzymanie ich "będzie wymagać szybkich, dalekosiężnych i bezprecedensowych zmian we wszystkich dziedzinach życia społecznego." ([url]https://bit.ly/2Nvdhx8[/url]) Cieszę się że nasz Kościół wnosi swój wkład w "ekologiczne nawrócenie". Oby tak dalej!