Abp Zimoń: nowy ład społeczny zależy od ludzi sumienia

Abp Zimoń: nowy ład społeczny zależy od ludzi sumienia
(fot. youtube.com)
KAI / mc

"Zmartwychwstajemy do nowego życia, gdy budujemy ład moralny w swoich środowiskach, rodzinach, państwach, w świecie" - podkreślił dziś na Kaplicówce w Skoczowie abp senior Damian Zimoń. Przypomniał, że klauzula sumienia w społeczeństwie pluralistycznym jest prawem człowieka.

Emerytowany metropolita katowicki podczas Mszy z okazji diecezjalnej pielgrzymki do miejsca urodzenia św. Jan Sarkandra, wielokrotnie nawiązał w homilii do słów Jana Pawła II, jakie wygłosił w tym miejscu 21 lat temu. Wspominał też wizytę papieża Polaka na katowickim lotnisku w czerwcu 1983 roku.
Eucharystii na skoczowskim wzgórzu z monumentalnym krzyżem - miejscu, w którym 22 maja 1995 Jan Paweł II spotkał się z pielgrzymami - przewodniczył bp Roman Pindel. Witając zgromadzonych biskup bielsko-żywiecki przypomniał, że tegoroczne spotkanie na górującym nad Skoczowem wzgórzu ma wyrazić wdzięczność miłosiernemu Ojcu za łaski, jakie przyniosła mieszkańcom diecezji kończąca się peregrynacja Znaków Miłosierdzia. 
Podkreślił też, że niedzielne wydarzenie jednocześnie przeżywane w duchu przygotowania diecezji do Światowych Dni Młodzieży.
Abp Zimoń w homilii przypomniał, że stalowy krzyż z Kaplicówki stał niegdyś przyozdobiony kwiatami na lotnisku w Katowicach, gdy Jan Paweł spotkał się z rzeszami wiernych, głosząc im ewangelię pracy. Nawiązał także do papieskiego spotkania na Kaplicówce w 1995 roku, gdy Jan Paweł II po raz drugi stanął pod stalowym krzyżem ustawionym na pamiątkę spotkania na katowickim Muchowcu. 
Abp Zimoń przypomniał o spotkaniu ekumenicznym w skoczowskim kościele luterańskim i apelu papieża o ludzi sumienia. Zdaniem hierarchy, dziś trzeba mówić o klauzuli sumienia w społeczeństwie pluralistycznym. "Klauzula sumienia jest prawem człowieka - woła głośno papież Franciszek. Człowieka, który ma wolne i nieskrępowane sumienie. Tak różnie pojmujemy wolność" - zauważył.
"Zmartwychwstajemy do nowego życia, gdy budujemy ład moralny w swoich środowiskach, rodzinach, państwach, w świecie, w uniach. Zmagamy się o przyszły, nowy kształt życia naszego społecznego, państwowego. Zależy on przede wszystkim od tego, jaki będzie człowiek, jakie będzie jego sumienie" - dodał.
Mówiąc o ludziach sumienia, którzy słuchali głosu Boga, kaznodzieja wspomniał o pochowanej w niedalekich Górkach Wielkich Zofii Kossak- Szczuckiej-Szatkowskiej. Ta pisarka, odznaczona medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej, w 1966 odmówiła przyjęcia nagrody państwowej na znak protestu przeciwko zakazowi peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej na terenie diecezji katowickiej.
"Nie zniechęcajmy się. Nie ma co narzekać! Idźmy dalej" - zaapelował na koniec.
Bp Pindel udzielił specjalnego błogosławieństwa rodzinom, które w swoich domach będą gościły pielgrzymów ŚDM. Po litanii do św. Jana Sarkandra i adoracji Najświętszego Sakramentu, ordynariusz udzielił wszystkim eucharystycznego błogosławieństwa.
Przed liturgią ze skoczowskiego kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła na pobliską Kaplicówkę przeszła procesja pielgrzymów z relikwiami św. Jana Sarkandra. Relikwie męczennika ze Skoczowa nieśli diakoni. 
Wśród uczestników diecezjalnej pielgrzymki do miejsca urodzenia św. Jana Sarkandra znaleźli się m.in. przedstawiciele władz Skoczowa, powiatu cieszyńskiego, województwa śląskiego oraz parlamentarzyści. W uroczystościach uczestniczyli wierni w strojach mieszczan żywieckich, górali śląskich i żywieckich, górnicy, strażacy, członkowie Bractwa Świętego Jakuba, poczty sztandarowe organizacji religijnych i społecznych. 
Stok Górki Wilamowickiej, zwany potocznie Kaplicówką, to miejsce, na którym w maju 1995 r. Jan Paweł II odprawił Mszę św. dziękczynną za dar kanonizacji Jana Sarkandra. Stoi tu papieski krzyż - pamiątka nabożeństwa odprawionego przez papieża-Polaka na katowickim Muchowcu w 1983 roku.
Na Kaplicówce znajduje się też kamienny głaz z herbem papieskim i tablicą pamiątkową. Stoi w miejscu, gdzie ustawiono niegdyś ołtarz polowy, przy którym Jan Paweł II odprawił liturgię 22 maja 1995 roku.
Jan Sarkander urodził się 20 grudnia 1576 roku w Skoczowie. Potem z rodziną przeniósł się na Morawy. Był doktorem filozofii i teologii. Został oskarżony o współpracę z Polakami i o ściągnięcie na Morawy najazdu Kozaków. Przez tortury usiłowano wymóc na nim przyznanie się do winy. Oprawcy domagali się także - bezskutecznie - wyjawienia tajemnicy spowiedzi.
Kapłan zmarł 17 marca 1620 r. Jego doczesne szczątki pochowano potajemnie w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ołomuńcu. Papież Pius IX beatyfikował Jana Sarkandra 6 maja 1860 r., a Jan Paweł II kanonizował go 21 maja 1995 r. w Ołomuńcu. Uroczystości ku czci świętego odbywają się w Skoczowie tradycyjnie w pierwszą niedzielę czerwca.
22 maja 1995 roku tuż po kanonizacji św. Jana Sarkandra w Ołomuńcu, na Kaplicówce modlił się Jan Paweł II wraz z rzeszą kilkuset tysięcy pielgrzymów.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Zimoń: nowy ład społeczny zależy od ludzi sumienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.