Abp Ziółek dziękował za lata posługi biskupiej

Abp Ziółek dziękował za lata posługi biskupiej
(fot. Abp Ziółek wspomina swoją nominację / YouTube)
KAI / psd

Za łaski doznane od Boga i wsparcie ze strony ludzi dziękował abp Władysław Ziółek 2 września wieczorem w łódzkiej katedrze. W uroczystej Mszy św. dziękczynnej uczestniczyli biskupi z metropolii łódzkiej, kapłani (także innych Kościołów chrześcijańskich) i tysiące wiernych.

Wszystkich zebranych w katedrze powitał jej proboszcz, ks. Ireneusz Kulesza. "Pewne hiszpańskie przysłowie mówi, że Bóg jest dobrym pracownikiem, ale chętnie pozwala by mu pomagano. Przed ponad 26 laty Pan Bóg pozwolił, aby w pełnieniu posługi nauczania, uświęcania i kierowania ludu Bożego w kościele łódzkim pomagał Mu młody biskup Władysław Ziółek" - mówił duchowny.

W homilii bp Adam Lepa podkreślał, że najlepszym wyrazem wdzięczności jest udział w Eucharystii. "Jest ona sercem biskupiego życia, bez niej wszystko traci fundament i sens. W dniu dzisiejszym w murach tej archikatedry gromadzi się Kościół łódzki, żeby pod przewodnictwem swojego pasterza i razem z nim wypowiedzieć swoją wdzięczność. To znaczy, żeby podziękować za lata jego gorliwej służby oraz za niezliczone jej owoce. Nie używamy dziś słowa pożegnanie, czy rozstanie, ponieważ nie oddawałoby tego, co w obecnej chwili przeżywamy i co jest najważniejsze" - tłumaczył bp Lepa.

Duchowny przypomniał, że w czasie pełnienia przez abpa Ziółka funkcji ordynariusza łódzkiego powstało ponad 60 parafii, w samej łodzi ponad 26, powołano uczelnie teologiczne i 16 szkół katolickich. "Powstały media kościelne, zbudowano Centrum Służby Rodzinie z Domem Samotnej Matki, utworzono Ośrodek Duszpasterstwa Środowisk Twórczych z własnym kościołem i teatrem, wzniesiono Dom Księży Emerytów i Ośrodek Konferencyjno-Rekolekcyjny, zadzierzgnięto trwałe relacje ze środowiskami akademickimi, zorganizowano Caritas Łódzką z bogatym i atrakcyjnym zapleczem socjalnym, przeprowadzono trzeci synod archidiecezji łódzkiej, ustanowiono archidiecezjalne Święto Eucharystii, św. Faustynę ogłoszono patronką łodzi" - wyliczał bp Lepa.

DEON.PL POLECA

Podkreślał przy tym, że są też rzeczy, których nie pokażą żadne statystyki. "Mam na myśli przede wszystkim styl realizowania pasterskiej troski o duchowe dobro wiernych. Zawsze na najwyższym poziomie i z ambitnym rozmachem" - mówił biskup.

Na zakończenie liturgii abp Ziółek podkreślił, że niedzielna uroczystość ma dla niego bardzo osobisty wymiar. "Jest okazją do uwielbienia Boga za niewysłowiony dar powołania, jakim bez moich zasług Pan mnie obdarzył. Za wszystkie dobre dzieła jakich dokonał w moim życiu i jakie mogły dokonać się w mocy ducha poprzez moją skromną posługę w życiu łódzkiego Kościoła. Za spotkanych na mojej drodze życia ludzi i za liczne znaki Bożej obecności przy mnie" - mówił wieloletni ordynariusz, a potem metropolita łódzki.

Abp Ziółek przyznał, że istnieje bardzo długa lista osób, którym chce wyrazić wdzięczność. Na pierwszym miejscu tej listy znajduje się Jan Paweł II, "który tak znacząco wpłynął na moje życie, na rozumienie i przeżywanie przeze mnie kapłańskiej i biskupiej służby, który nawiedził naszą diecezję i który zaszczycił nas przyjęciem honorowego obywatelstwa naszego miasta". Administrator apostolski w Łodzi nawiązał też do utworzenia wielu parafii i wybudowania nowych kościołów. Podkreślił, że jest to dowodem, jak trudny był wcześniejszy czas dla Kościoła, "i w jak szczególnym okresie historii dane mi było być dla tego Kościoła biskupem". "Jestem też przekonany, że w tamtych latach mężne świadectwo prymasa tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego odcisnęło na całym moim pokoleniu swoje niezatarte piętno. Na czas mojej biskupiej posługi przypadły także wielkie, znaczące przemiany w całym Kościele wyznaczone przez Sobór Watykański II" - przypominał abp Ziółek.

Hierarcha dziękował też za aktywność osób świeckich, które z pełną świadomością uczestniczyły w misji ewangelizacyjnej Kościoła. Mówił o wiernych należących do różnych grup, ruchów i stowarzyszeń katolickich, o nauczycielach i katechetach, diecezjalnych mediach katolickich, wydawnictwie archidiecezjalnym i wszystkich instytucjach kościelnych.

"W tej wyjątkowej chwili muszę z pokorą wyznać przed Bogiem i Kościołem, że są sprawy, które kładą się cieniem na obliczu naszego Kościoła" - przyznał abp Ziółek. Zaliczył do nich niską frekwencję wiernych na niedzielnych Mszach świętych czy życie wielu młodych i niekiedy całych rodzin "dalekie od podstawowych zasad moralnych". "Niepokoić też musi widoczny spadek powołań kapłańskich. Żywię jednak nadzieję, że dzięki dobrej pracy duszpasterzy i przy większym zaangażowaniu wiernych świeckich w sprawy Kościoła ta sytuacja będzie się zmieniać na lepsze" - mówił hierarcha.

Abp Ziółek zaprosił też wszystkich na ingres nowego metropolity łódzkiego, abpa Marka Jędraszewskiego i poprosił wiernych o pełne zaufania stanięcie przy nowym pasterzu archidiecezji łódzkiej.

We Mszy świętej uczestniczyli biskupi z metropolii łódzkiej (bp Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski, bp Andrzej Dziuba i bp Józef Zawitkowski), regens Penitencjarii Apostolskiej ks. Krzysztof Nykiel, duchowni z terenu archidiecezji łódzkiej, przedstawiciele władz samorządowych i rządowych, parlamentarzyści oraz wierni świeccy. Po liturgii wszyscy jej uczestnicy mieli możliwość osobistego podziękowania abpowi Ziółkowi podczas spotkania w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego.

Abp Władysław Ziółek biskupem pomocniczym został 12 marca 1980 r. decyzją papieża Jana Pawła II. Biskupem diecezjalnym został mianowany 24 stycznia 1986 r. Diecezję łódzką objął kanonicznie 25 stycznia 1986 r., ingres do katedry łódzkiej odbył 22 lutego 1986 r. Po utworzeniu 25 marca 1992 r. archidiecezji, bezpośrednio podległej Stolicy Świętej został mianowany arcybiskupem archidiecezji łódzkiej. Natomiast po utworzeniu 25 marca 2004 r. prowincji kościelnej złożonej z archidiecezji łódzkiej i diecezji łowickiej został mianowany arcybiskupem metropolitą łódzkim. W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego złożył w 2010 r. rezygnację, którą papież Benedykt XVI przyjął dwa lata później. 11 lipca 2012 r. Ojciec Święty mianował nowym metropolitą łódzkim biskupa Marka Jędraszewskiego. Jego ingres odbędzie się 8 września o godz. 11.00 w bazylice archikatedralnej w Łodzi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Ziółek dziękował za lata posługi biskupiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.