Adwent zaczyna się 1 grudnia. Oto podpowiedzi, jak się przygotować
W 2024 roku Adwent zaczyna się 1 grudnia. To nie takie oczywiste, bo liturgiczny Adwent to nie 24 dni poprzedzające Boże Narodzenie i co roku wypada inaczej. Jakie pieśni są śpiewane w Adwencie? Jakie melodie psalmów można zaśpiewać w adwentowe dni? Gdzie znaleźć rekolekcje adwentowe?
Melodia psalmu na Adwent
Melodii psalmów na Adwent jest kilka, a każdy, kto śpiewa albo gra w kościele, ma swoje ulubione. Warto się jednak rozwijać i uczyć nowych melodii, które urozmaicą liturgię i podkreślą jej wyjątkowy charakter.
Oto kilka melodii psalmów na Adwent:
Jak znaleźć rekolekcje adwentowe?
Rekolekcje to wyjątkowy czas w życiu katolików. Za udział w trzydniowych rekolekcjach ze spowiedzią można nawet zyskać odpust zupełny. Część parafii organizuje w tym czasie swoje rekolekcje adwentowe, wiele propozycji wyjazdowych mają także dla osób wierzących diecezjalne albo zakonne domy rekolekcyjne. Dla zabieganych i nie mogących wyjechać na rekolekcje adwentowe ani dopasować swojej pracy do godzin rekolekcji parafialnych rozwiązaniem mogą być rekolekcje online: organizują je na przykład jezuici (pod hasłem "przyjmij Jezusa do swojego życia) czy Siostry od Aniołów - w 2024 roku ich temat to "Pozdrowienie anielskie".
Pierwsza niedziela Adwentu
Pierwsza niedziela Adwentu to początek specjalnego dla katolików czasu, a najbardziej kojarzy się z rozpoczynającymi się roratami. Msze roratnie są odprawiane ku czci Matki Bożej i odprawia się je bardzo wcześnie rano, przed wschodem słońca. Nazwa pochodzi od jej introitu (czyli pieśni na wejście, pierwszej podczas mszy) który zaczyna się od słów „rorate caeli desuper”, czyli „spuście rosę niebiosa”. Wiele wierzących osób stara się uczestniczyć w Adwencie we mszy nie tylko w niedzielę, ale codziennie.
Jakie pieśni na Adwent?
Podczas Adwentu w kościele śpiewane są pieśni, które bardzo mocno kojarzą się z oczekiwaniem na przyjście Jezusa. Najbardziej znane z nich, śpiewane w pierwszej części Adwentu, do 16 grudnia, to: "Oto Pan Bóg przyjdzie...", "Przybądź, Panie, bo czekamy", czy "Z powagą przygotujcie...". Po 17 grudnia śpiewa się pieśni, które bezpośrednio przygotowują do Bożego Narodzenia. To między innymi "Archanioł Boży Gabryjel", "Niebiosa, rosę spuście...", "Czekam na Ciebie" czy "Grzechem Adama ludzie uwikłani". Oficjalnie zatwierdzone przez Kościół adwentowe pieśni można znaleźć w śpiewniku kościelnym ks. Jana Siedleckiego.
Co znaczy Adwent?
Słowo "adwent" pochodzi od słowa z języka łacińskiego - adventus i oznacza "przyjście". Inne tłumaczenie tego słowa to "zbliżanie się". W Adwencie katolicy oczekują nie tylko przyjścia Bożego Narodzenia, ale także przypominają sobie o tym, że Jezus przyjdzie powtórnie na końcu czasów. Adwent kojarzy się z kolorem fioletowym i takie szaty liturgiczne noszą księża, a dekoracje adwentowe nawiązują właśnie do fioletu - wyjątkiem jest trzecia niedziela Adwentu, tzw. niedziela gaudete, kiedy ksiądz podczas mszy nosi różowy ornat.
DEON / mł
Skomentuj artykuł