Akcja wsparcia dla ofiar przemocy religijnej

Fot. Tim Marshall / unsplash.com
KAI / tk

Gmach Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie został podświetlony na czerwono. Był to symboliczny gest wsparcia dla prześladowanych ze względu na religię i wyznanie. Uczelnia tym samym wzięła udział w akcji przeciw przemocy religijnej, która jest elementem Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie.

W niedzielny wieczór w całym kraju podświetlone zostały liczne urzędy oraz instytucje kultury. Organizatorzy, a w tym roku było Laboratorium Wolności Religijnej z Lublina, chcieli w ten sposób uwrażliwić opinię publiczną na trudną sytuację chrześcijan w świecie, budować poczucie solidarności z prześladowanymi, a także podnieść świadomość w zakresie innych form naruszania wolności sumienia i wyznania. Prześladowania dotykają przedstawicieli różnych religii, ale aż 80 proc. z nich stanowią chrześcijanie. W Polsce w ubiegłym roku odnotowano 280 przypadków naruszenia wolności sumienia i religii w stosunku do wyznawców tej religii.

Na potrzebę upamiętnienia ofiar prześladowań za wiarę zwraca uwagę ks. prof. dr hab. Waldemar Cisło, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badania Wolności Religijnej UKSW.

DEON.PL POLECA

– Wszystkie organizacje monitorujące wolność religijną wskazują, że chrześcijaństwo jest religią najbardziej prześladowaną na świecie. Dlatego powinniśmy nie tylko przypominać o prawach człowieka, upamiętniać ofiary prześladowań, ale także zgłębiać temat wolności religijnej od strony naukowej - podkreśla.

Uniwersyteckie Centrum Badania Wolności Religijnej UKSW powstało w lutym tego roku z inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Nauki. Ośrodek monitoruje przestrzeganie wolności religijnej w Polsce i w państwach, w których ten problem jest największy. Centrum prowadzi także interdyscyplinarne badania naukowe, których celem jest poszukiwanie wskazań praktycznych dla przestrzegania wolności religijnej w poszczególnych krajach.

UKSW promuje tolerancję

W działalności Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW wykorzystywane jest doświadczenie historyczne Polski w promowaniu tolerancji wobec mniejszości etnicznych, a także wkład Polaków w budowanie społeczeństw otwartych na dialog oraz współpracę międzyreligijną i międzykulturową. Centrum współdziała z Sekcją Polską Fundacji Papieskiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Pozwala to łączyć wyniki badań wolności religijnej z niesieniem konkretnej pomocy osobom prześladowanym z powodów religijnych, narodowościowych, czy kulturowych.

Centrum 11 września organizuje na UKSW międzynarodową konferencję pt. „Stefan Kardynał Wyszyński a wolność religijna w Europie”.

Organizatorzy konferencji pragną ukazać dzieło kard. Stefana Wyszyńskiego w relacjach z Kościołami narodów ościennych: Czech, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Niemiec, a tym samym wkład Prymasa w promocję idei wolności oraz godności człowieka, walkę o prawa religijne.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Akcja wsparcia dla ofiar przemocy religijnej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.