Akt profanacji w Koninie. Proboszcz: "Nie dajmy się zwyciężyć złu, ale zwyciężajmy dobrem"

Akt profanacji w Koninie. Proboszcz: "Nie dajmy się zwyciężyć złu, ale zwyciężajmy dobrem"
Fot. Facebook / Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Koninie
PAP / KAI / mł

Rozbił figurę Matki Bożej, szarpał obraz z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, zrzucił na podłogę modlitewniki i przewrócił wazony z kwiatami. W Koninie doszło do kolejnego aktu profanacji w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu. Mężczyznę widać na nagraniu z monitoringu. Policja wszczęła dochodzenie. 

To kolejny akt wandalizmu, do którego doszło w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele św. Maksymiliana M. Kolbego w Koninie. 

Trwają próby zidentyfikowania

„Na monitoringu widać postać mężczyzny. Na razie nie wiadomo, czy był przez kogoś inspirowany i jakie mogły być motywy jego działania. Trwa próba zidentyfikowania tej osoby” – wskazał kanclerz Kurii ks. Artur Niemira.

Jak podano na stronie internetowej diecezji włocławskiej, czynności w sprawie podjęła policja; wszczęte dochodzenie ukierunkowane jest na obrazę uczuć religijnych oraz uszkodzenie mienia. Świadkowie zdarzenia proszeni są o skontaktowanie się z organami ścigania.

Proboszcz: "Nie daj się zwyciężyć złu"

Proboszcz parafii ks. prał. Radosław Cyrułowski zaznaczył, że wiadomość o profanacji przyjął z wielkim smutkiem. Jak mówił, „w ten sam sposób zareagowali księża wikariusze, siostry zakonne oraz parafianie. Wspólnie zastanawiamy się nad poprawą bezpieczeństwa w naszej świątyni. W takich chwilach przychodzą na myśl słowa, które stały się dewizą bł. ks. Jerzego Popiełuszko: Nie daj się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężaj” – podkreślił.

DEON.PL POLECA

Kościół pozostanie otwarty. Bo jest dla wszystkich

Proboszcz zaprosił parafian i wszystkich wiernych, którzy poczuli się dotknięci aktem profanacji, na mszę św. - zostanie ona odprawiona 24 czerwca, w uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

Proboszcz parafii wskazał, że „kościół św. Maksymiliana w Koninie jest kościołem otwartym na wszystkich ludzi. Mogą w nim znaleźć schronienie osoby strapione, nawracające się, pragnące wyciszenia, modlitewnego kontaktu z Bogiem, a nawet szukające azylu przed ścigającym je wyrokiem sumienia. Dlatego kościół pozostanie nadal otwarty, pomimo profanacji świętych wizerunków, do której w nim doszło. Czciciele Najświętszego Sakramentu mogą liczyć na otwartą kaplicę od porannej do wieczornej Mszy św. oraz na życzliwy, duszpasterski kontakt” – zaznaczył ks. Cyrułowski.

To kolejny akt profanacji w Koninie

Diecezja włocławska przypomniała, że to już kolejne tego typu wydarzenie w konińskiej świątyni w ostatnim czasie. Jak podano, w grudniu 2018 roku i czerwcu 2019 roku młody sprawca wybił szyby i uszkodził figurę św. Maksymiliana – patrona parafii, a także zniszczył donice z kwiatami. W niedzielę 9 lutego 2020 r. w nocy doszło do aktu wandalizmu w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Koninie. Wybito wówczas szyby w oknach i drzwiach prowadzących do kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu w tzw. dolnym kościele. 

Konin nie jest jedyny

Jak wynika z danych, udostępnionych DEONowi przez Biuro Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji, w okresie od 25 października 2020 r. do 02 marca 2021 r., jednostki organizacyjne policji wykonały czynności procesowe łącznie w aż 152 zdarzeniach, odnoszących się do „ataku na Kościół”:

- 13 z art. 195 k.k. (przeszkadzanie w wykonywaniu aktu religijnego)
- 39 z art. 196 k.k. (obraza uczuć religijnych),
- 13 z art. 261 k.k. (znieważenie pomnika lub innego miejsca symbolicznego),
- 58 z art. 288 § 1 k.k. (uszkodzenie mienia),
- 29 z art. 108 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (niszczenie lub uszkadzanie obiektów sakralnych będących zabytkami).


PAP/ KAI/ mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Nowe, poszerzone wydanie bestselleru bpa Grzegorza Rysia.

Miłosierdzie pozostaje wielką tajemnicą Boga i wielkim skandalem w oczach ludzi. Zawiera w sobie to, z czym mamy największe trudności: współczucie, przebaczenie, nawrócenie. Nie stawia warunków, nie zna...

Skomentuj artykuł

Akt profanacji w Koninie. Proboszcz: "Nie dajmy się zwyciężyć złu, ale zwyciężajmy dobrem"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.