Jak podano na stronie internetowej diecezji włocławskiej, czynności w sprawie podjęła policja; wszczęte dochodzenie ukierunkowane jest na obrazę uczuć religijnych oraz uszkodzenie mienia. Świadkowie zdarzenia proszeni są o skontaktowanie się z organami ścigania.
Proboszcz: "Nie daj się zwyciężyć złu"
Proboszcz parafii ks. prał. Radosław Cyrułowski zaznaczył, że wiadomość o profanacji przyjął z wielkim smutkiem. Jak mówił, „w ten sam sposób zareagowali księża wikariusze, siostry zakonne oraz parafianie. Wspólnie zastanawiamy się nad poprawą bezpieczeństwa w naszej świątyni. W takich chwilach przychodzą na myśl słowa, które stały się dewizą bł. ks. Jerzego Popiełuszko: Nie daj się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężaj” – podkreślił.
Kościół pozostanie otwarty. Bo jest dla wszystkich
Proboszcz zaprosił parafian i wszystkich wiernych, którzy poczuli się dotknięci aktem profanacji, na mszę św. - zostanie ona odprawiona 24 czerwca, w uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela.
Proboszcz parafii wskazał, że „kościół św. Maksymiliana w Koninie jest kościołem otwartym na wszystkich ludzi. Mogą w nim znaleźć schronienie osoby strapione, nawracające się, pragnące wyciszenia, modlitewnego kontaktu z Bogiem, a nawet szukające azylu przed ścigającym je wyrokiem sumienia. Dlatego kościół pozostanie nadal otwarty, pomimo profanacji świętych wizerunków, do której w nim doszło. Czciciele Najświętszego Sakramentu mogą liczyć na otwartą kaplicę od porannej do wieczornej Mszy św. oraz na życzliwy, duszpasterski kontakt” – zaznaczył ks. Cyrułowski.
To kolejny akt profanacji w Koninie
Diecezja włocławska przypomniała, że to już kolejne tego typu wydarzenie w konińskiej świątyni w ostatnim czasie. Jak podano, w grudniu 2018 roku i czerwcu 2019 roku młody sprawca wybił szyby i uszkodził figurę św. Maksymiliana – patrona parafii, a także zniszczył donice z kwiatami. W niedzielę 9 lutego 2020 r. w nocy doszło do aktu wandalizmu w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Koninie. Wybito wówczas szyby w oknach i drzwiach prowadzących do kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu w tzw. dolnym kościele.
Konin nie jest jedyny
Jak wynika z danych, udostępnionych DEONowi przez Biuro Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji, w okresie od 25 października 2020 r. do 02 marca 2021 r., jednostki organizacyjne policji wykonały czynności procesowe łącznie w aż 152 zdarzeniach, odnoszących się do „ataku na Kościół”:
- 13 z art. 195 k.k. (przeszkadzanie w wykonywaniu aktu religijnego)
- 39 z art. 196 k.k. (obraza uczuć religijnych),
- 13 z art. 261 k.k. (znieważenie pomnika lub innego miejsca symbolicznego),
- 58 z art. 288 § 1 k.k. (uszkodzenie mienia),
- 29 z art. 108 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (niszczenie lub uszkadzanie obiektów sakralnych będących zabytkami).
PAP/ KAI/ mł
Skomentuj artykuł