Ambona a sprawa smoleńska - badania ISKK
Biskupi i księża powinni wypowiadać się na temat katastrofy smoleńskiej - uważa nieco ponad 50 proc. Polaków, przeciwnego zdania jest nieco ponad 40 proc. zaś 8 proc. nie ma w tej sprawie zdania. Takie są wyniki badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Publikuje je tygodnik katolicki "Niedziela".
Największymi zwolennikami zabierania głosu w sprawie smoleńskiej przez duszpasterzy są ludzie starsi. W przedziale wiekowym 60 lat i więcej uważa tak blisko 62 proc. respondentów. Większość zwolenników zabierania głosu w tej sprawie przed duchownych to osoby z wykształceniem podstawowym.
"Im starsza populacja, tym bardziej opowiada się za wypowiadaniem się księży o sprawie smoleńskiej" - komentuje publicysta "Niedzieli" ks. Marek Łuczak. Zaznacza też, że częściej o katastrofie smoleńskiej chcieliby słyszeć z ust duszpasterzy mieszkańcy wsi.
Ks. Łuczak postuluje również, by przy kolejnych badaniach o stosunku Polaków do katastrofy smoleńskiej rozszerzyć pytania. "Na pewno inaczej rozkładałyby się odpowiedzi na pytanie, co księża mają mówić na temat katastrofy. Mają krytykować rządzących czy Rosjan? A może mają chwalić jednych i drugich? Jeśli zaś mają krytykować, to z jakiego powodu? Nieudolność w śledztwie czy brak dostatecznej polityki informacyjnej?" - pisze ks. Łuczak.
Publicysta uważa, że tak postawione pytania można by skonfrontować z osobistą opinią Polaków. "Być może okaże się, że wtedy wszyscy (a przynajmniej większość) nie tylko zgodzą się na zabieranie przez Kościół głosu w sprawie smoleńskiej, ale nawet będą tego głosu oczekiwać" - konkluduje ks. Łuczak.
Badanie przeprowadzono w kwietniu 2012 r. na reprezentatywnej próbie 1157 dorosłych mieszkańców Polski.
Wyniki badań publikuje tygodnik katolicki "Niedziela" w numerze 48 z datą 25 listopada 2012 r.
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego został powołany w 1972 r. Jest instytucją naukową-badawczą, zajmuje się zbieraniem danych na temat Kościoła katolickiego Polsce oraz prowadzi badania socjologiczne.
ISKK jest prowadzony przez Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (Księża Pallotyni) na mocy porozumienia z Sekretariatem Komisji Episkopatu Polski. Od początku istnienia Instytutu, jego pracami kieruje ks. prof. Witold Zdaniewicz.
Skomentuj artykuł