Ameryka Łacińska zdetronizowana. Od tego roku to na tym kontynencie jest najwięcej chrześcijan na świecie

Ameryka Łacińska zdetronizowana. Od tego roku to na tym kontynencie jest najwięcej chrześcijan na świecie
(fot. dominika zarzycka / Shutterstock.com)
3 lata temu
aleteia.org / World Database of Christian / sz

Stało się to po wielu latach prowadzenia na liście przez Amerykę Łacińską. Najnowsze dane pokazują wyraźną zmianę. Poznaj najbardziej chrześcijański kontynent na świecie.

Najnowsze dane opublikowane przez Centrum Studiów i Badań Nad Globalnym Chrześcijaństwem Seminarium Gordon-Conwell pokazują ciekawy trend wzrostowy wyznawców chrześcijaństwa na świecie. Wynika z nich, że to Afryka jest dzisiaj na pierwszym miejscu wśród kontynentów z wynikiem 631 mln chrześcijan. Dotychczasowy lider pod tym względem, czyli Ameryka Łacińska, spadła na drugie miejsce z liczbą 601 mln wyznawców Jezusa. Na trzecim miejscu jest Europa z 571 mln chrześcijan.

W zeszłym roku Afryka odnotowała przyrost na poziomie 50 mln chrześcijan, spowodowany jest on zarówno narodzinami jak i konwersją na chrześcijaństwo. Jak donosi CBS News, najwyższy odsetek chrześcijan w krajach afrykańskich jest w Zambii, Republice Seszeli i Rwandzie. We wszystkich tych państwach stanowią oni powyżej 93% w społeczeństwie.

Obejrzyj filmik z Mszy świętej z samego serca Afryki:

W Ameryce Łacińskiej zanotowano wzrost "jedynie" o 10 mln. Dane pochodzą ze Światowej Bazy Danych o Chrześcijanach prowadzonej przez Centrum. Liczby te przedstawiają chrześcijan wszystkich denominacji: katolików, protestantów, prawosławnych i kościoły niezależne. Wykluczono z nich natomiast chrześcijan niezrzeszonych.

Ameryka Łacińska wciąż jednak deklaruje najwyższy procent chrześcijan w całym społeczeństwie - to przeszło 92 proc. W sumie - według ostatnich badań - na świecie jest 2,3 mld chrześcijan i stanowią oni 31% światowej populacji. Na drugim miejscu są muzułmanie (1,8 mld) i wyznawcy hinduizmu (1,1 mld).

Polski jezuita pracujący w Kenii. "Ta perspektywa zmienia wiele":

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Kramer SJ, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka
25,94 zł
39,90 zł

Czy Kościół może być normalny? Bez tematów tabu, pouczania i krzywdzenia innych?

Grzegorz Kramer SJ i Piotr Żyłka w szczerej rozmowie z Łukaszem Wojtusikiem. 

Kontrowersyjni. Prowokujący do myślenia. Nie wahają się mówić o sprawach...

Skomentuj artykuł

Ameryka Łacińska zdetronizowana. Od tego roku to na tym kontynencie jest najwięcej chrześcijan na świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.