Amerykański Kościół wspiera ukraiński

Radio Watykańskie

„Amerykański Kościół pragnie nadal pomagać Kościołowi na Ukrainie” – powiedział kard. Theodore E. McCarrick, emerytowany arcybiskup Waszyngtonu, podczas swej wizyty (6-10 marca) na Ukrainie, która potrwa do 10 marca. 7 marca rzymskokatolicki hierarcha z USA w koncelebrze z arcybiskupem lwowskim Mieczysławem Mokrzyckim przewodniczył Mszy w lwowskiej katedrze łacińskiej. Kard. McCarrick podkreślił, że pomoc ta może być realizowana dzięki wyjątkowym stosunkom Kościoła amerykańskiego z katolikami na Ukrainie.

„Nasze stosunki z Kościołem na Ukrainie, zwłaszcza z katolikami we Lwowie zawsze były wyjątkowe dzięki takim ludziom jak kard. Jaworski oraz abp Mokrzycki – podkreślił kardynał McCarrick. – Amerykański Kościół już ponad 20 lat w różny sposób pomaga Kościołowi na całym obszarze Europy Wschodniej. Tą pomoc trzeba nadał obowiązkowo kontynuować na wszystkie możliwe sposoby”. Hierarcha z Waszyngtonu powiedział także, że jest zachwycony i wzruszony Mszą św. w namodlonej przez wieki lwowskiej katedrze. „W czasie Mszy odczuwałem tą siłę – zauważył kardynał McCarrick. – Dla nas w Stanach jest bardzo ważne odczuwać bliskość z Kościołem dziś i jest to wielkie błogosławieństwo”.

Kardynał Theodore E. McCarrick odwiedził kurię metropolitalną i lwowskie WSD w Brzuchowicach.

Podczas pobytu we Lwowie emerytowany arcybiskup Waszyngtonu spotkał się z duchowieństwem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, zwiedził Ukraiński Uniwersytet Katolicki oraz seminarium, a także uczestniczył w procesji z krzyżem ulicami miasta w niedzielę zwaną w liturgii greckokatolickiej Chrestopokłonną.

Ks. James M. McCann SJ, dyrektor wydziału pomocy Kościołowi w Europie Środkowej i Wschodniej, który towarzyszy kardynałowi McCarrickowi, powiedział, że wizyta ta jest wyrazem solidarności Kościoła amerykańskiego z katolikami na Ukrainie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Amerykański Kościół wspiera ukraiński
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.