Anglia. Obostrzenia w kościołach zostały zniesione

Anglia. Obostrzenia w kościołach zostały zniesione
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

W kościołach, w Anglii nie ma już obowiązku noszenia masek i zachowania społecznego dystansu. Powróciła możliwość przyjęcia komunii do ust, można również przywrócić obecność wody święconej przy wejściu do kościoła. Decyzje w tej sprawie podjął Brytyjski rząd.

W wielu świątyniach ponownie zabrzmi chóralny śpiew parafian.

Przestają również obowiązywać ograniczenia dotyczące ruchu w kościołach i można wznowić darowizny w postaci tradycyjnego zbierania na tacę. W wielu kościołach usunięto taśmy i oznakowanie, ograniczające liczbę uczestników Mszy św.

19 lipca był w Anglii tzw. Dniem Wolności. Biskupi zachęcają jednak do wytrwania w postawie osobistej i powszechnej odpowiedzialności za bliźnich.

Przykładem stewardzi, którzy od ponad 17 miesięcy codziennie posługiwali w kościołach, pilnując przestrzegania reguł, ograniczających rozpowszechnianie się wirusa. Ta wielomiesięczna współpraca zrodziła owoce nowych wspólnot ludzi, którzy nigdy dotąd nie byli tak mocno zaangażowani w życie Kościoła.

„Pandemia się nie skończyła” - podkreśla brytyjski premier, apelując o rozsądek i zachowanie dotychczasowych zasad współżycia zwłaszcza tam, gdzie występuje duże zgromadzenie ludzi. Biskupi, w nawiązaniu do tego zdania, oświadczyli, że Kościół w Anglii i Walii będzie ostrożnie podchodził do działalności prowadzonej w budynkach sakralnych. Jak mówią biskupi, pewne praktyki zapobiegawcze nadal są pożądane, tym samym podkreślają jednak konieczność przywrócenia niedzielnej Mszy św. jej prawowitego miejsca w naszym życiu. Wszystkich katolików, żyjących na Wyspach, proszą o dołożenie wszelkich starań, aby uczestniczyli w niedzielnej Mszy św. i głęboko zastanowili się nad tym, czy jest ona dla nas priorytetem.

W ostatnich dniach episkopat przypomniał przesłanie, które wystosował kilka miesięcy temu: „Eucharystia powinna być przyczyną naszej najgłębszej radości, naszego najwyższego sposobu dziękowania Bogu i szukania Jego miłosierdzia i miłości.

Musimy uczynić z niego kamień węgielny naszego życia”. Przypominają te słowa teraz, kiedy powróciliśmy do pełnego celebrowania niedzielnej Mszy św. i „odnowionego obchodzenia Dnia Pańskiego”.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper
35,60 zł
89,00 zł

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Skomentuj artykuł

Anglia. Obostrzenia w kościołach zostały zniesione
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.