Anglikańscy biskupi uznali zwierzchność Rzymu
Pięciu biskupów anglikańskich podjęło decyzję o wstąpieniu do Kościoła katolickiego przez strukturę ordynariatu personalnego. Poinformował dziś o tym odpowiedzialny w episkopacie katolickim Anglii i Walii za realizację konstytucji apostolskiej Anglicanorum coetibus, bp Alan Hopes.
W opublikowanym w Londynie komunikacie poinformowano, że episkopat katolicki przyjmuje z zadowoleniem decyzję biskupów Andrew Burnhama, Keith Newtona, Johna Broadhursta, Edwina Barnes’a i Davida Silka o przystąpieniu do pełnej komunii z Kościołem katolickim, poprzez Ordynariat dla Anglii i Walii. Zostanie on utworzony zgodnie z postanowieniami konstytucji apostolskiej Anglicanorum coetibus.
Bp Hopes zaznacza, że podczas planowanej na przyszły tydzień sesji plenarnej Episkopatu Anglii i Walii biskupi podejmą kwestię ustanowienia Ordynariatu oraz „serdecznego przyjęcia wszystkich tych, którzy pragną do niego należeć”. Zapowiada, że dalsze informacje w tej sprawie zostaną przekazane po zakończeniu obrad tego gremium.
Pięciu biskupów w wystosowanym dziś oświadczeniu stwierdza, że będą pełnili swe obowiązki duszpasterskie w Kościele anglikańskim do 31 grudnia br. Następnie pragną włączyć się do Ordynariatu Personalnego. Uznają, że nadeszła chwila, w której muszą publicznie poinformować o swoim stanowisku i zachęcić innych, by do nich dołączyli. Podkreślają, że jedność możliwa jest jedynie w komunii eucharystycznej z Następcą św. Piotra. Trzech z nich Keith Newton, Andrew Burnham i John Broadhurst to tzw. „biskupi latający” – sufragani posługujący grupom wiernych, przeciwnych kapłaństwu kobiet. Dwaj pozostali to biskupi-seniorzy.
4 listopada ub. roku Benedykt XVI ogłosił konstytucję apostolską „Anglicanorum coetibus”, natomiast Kongregacja Nauki Wiary wydała Normy Uzupełniające. W dokumentach określono procedury przechodzenia grup byłych anglikanów do Kościoła katolickiego. Nie będą one tworzyły oddzielnego obrządku, a jedynie odrębne struktury w obrębie rytu łacińskiego, wzorowane na ordynariatach wojskowych. Duchowni żonaci, którzy zdecydują się na jedność z Rzymem, będą mogli przyjąć święcenia kapłańskie. Ordynariusze, którymi mogą zostać biskupi albo księża żonaci, będą wchodzili w skład konferencji biskupów danego kraju.
Skomentuj artykuł