Anglikańscy biskupi uznali zwierzchność Rzymu

PAP / psd

Pięciu biskupów anglikańskich podjęło decyzję o wstąpieniu do Kościoła katolickiego przez strukturę ordynariatu personalnego. Poinformował dziś o tym odpowiedzialny w episkopacie katolickim Anglii i Walii za realizację konstytucji apostolskiej Anglicanorum coetibus, bp Alan Hopes.

W opublikowanym w Londynie komunikacie poinformowano, że episkopat katolicki przyjmuje z zadowoleniem decyzję biskupów Andrew Burnhama, Keith Newtona, Johna Broadhursta, Edwina Barnes’a i Davida Silka o przystąpieniu do pełnej komunii z Kościołem katolickim, poprzez Ordynariat dla Anglii i Walii. Zostanie on utworzony zgodnie z postanowieniami konstytucji apostolskiej Anglicanorum coetibus.

DEON.PL POLECA

Bp Hopes zaznacza, że podczas planowanej na przyszły tydzień sesji plenarnej Episkopatu Anglii i Walii biskupi podejmą kwestię ustanowienia Ordynariatu oraz „serdecznego przyjęcia wszystkich tych, którzy pragną do niego należeć”. Zapowiada, że dalsze informacje w tej sprawie zostaną przekazane po zakończeniu obrad tego gremium.

Pięciu biskupów w wystosowanym dziś oświadczeniu stwierdza, że będą pełnili swe obowiązki duszpasterskie w Kościele anglikańskim do 31 grudnia br. Następnie pragną włączyć się do Ordynariatu Personalnego. Uznają, że nadeszła chwila, w której muszą publicznie poinformować o swoim stanowisku i zachęcić innych, by do nich dołączyli. Podkreślają, że jedność możliwa jest jedynie w komunii eucharystycznej z Następcą św. Piotra. Trzech z nich Keith Newton, Andrew Burnham i John Broadhurst to tzw. „biskupi latający” – sufragani posługujący grupom wiernych, przeciwnych kapłaństwu kobiet. Dwaj pozostali to biskupi-seniorzy.

4 listopada ub. roku Benedykt XVI ogłosił konstytucję apostolską „Anglicanorum coetibus”, natomiast Kongregacja Nauki Wiary wydała Normy Uzupełniające. W dokumentach określono procedury przechodzenia grup byłych anglikanów do Kościoła katolickiego. Nie będą one tworzyły oddzielnego obrządku, a jedynie odrębne struktury w obrębie rytu łacińskiego, wzorowane na ordynariatach wojskowych. Duchowni żonaci, którzy zdecydują się na jedność z Rzymem, będą mogli przyjąć święcenia kapłańskie. Ordynariusze, którymi mogą zostać biskupi albo księża żonaci, będą wchodzili w skład konferencji biskupów danego kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Anglikańscy biskupi uznali zwierzchność Rzymu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.