Anglia i Walia: anglikanom śpieszno do Rzymu

Radio Watykańskie / slo

Nie wszyscy anglikanie mają ochotę czekać z konwersją na powstanie przeznaczonych dla nich ordynariatów personalnych. Świadczy o tym nowy rocznik statystyczny Kościoła katolickiego w Anglii i Walii. Wynika z niego, że w zeszłym roku nawróciło się na katolicyzm ponad 5200 anglikanów, o 20 proc. więcej niż w roku poprzednim.

Przepływ anglikanów do Kościoła katolickiego jest więc nasilającą się tendencją, co jeszcze bardziej uzasadnia papieską decyzję o stworzeniu w Kościele specjalnych struktur dla wiernych pochodzących ze Wspólnoty Anglikańskiej.

W Anglii i Walii przybywa też, choć nieco wolniej, małych katolików oraz katolickich małżeństw. W ubiegłym roku ochrzczono ponad 64 tys. dzieci, o 500 więcej niż przed rokiem. Liczba sakramentów małżeństwa wzrosła o niemal 300 do niespełna 10 tys.

Na stałym poziomie utrzymuje się liczba kapłanów. Jest ich tam 3,5 tys. Diakonów stałych jest natomiast 750, nieco więcej niż przed rokiem.

Na tym kończą się dobre wiadomości z Anglii i Walii. W ubiegłym roku spadła natomiast liczba katolików praktykujących, o 20 tys. W ciągu zaledwie jednego roku zamknięto też niemal 100 kościołów, w tym 42 parafialne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Anglia i Walia: anglikanom śpieszno do Rzymu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.