Angola: Kościoły protestanckie wesprą rząd w walce z sektami
Zrzeszone w ramach Rady Chrześcijańskich Kościołów Angoli (CICA) Kościoły protestanckie wesprą angolski rząd w walce z rozprzestrzenianiem się sekt w tym afrykańskim kraju.
Działania mają być prowadzone w koordynacji z angolskim resortem kultury.
Jak powiedziała szefowa CICA Deolinda Teca, sześć Kościołów protestanckich, wchodzących w skład kierowanej przez nią organizacji, rozpocznie wspólnie z ministerstwem kultury badania nad przyczynami dużej popularności sekt.
Stwierdziła, że z powodu pewnych praktyk, które "są obce naturze Kościołów" sekty są zagrożeniem nie tylko dla uznawanych przez Angolę związków wyznaniowych, ale też dla samego funkcjonowania państwa.
- Potrzebujemy dokładnej analizy zjawiska rozprzestrzeniania się sekt. Należy zbadać czy ich pojawianie ma związek z inspiracją Boską, czy też raczej z partykularnymi interesami ludzi - powiedziała Teca.
Z danych rządu w Luandzie wynika, że na terenie Angoli działa nielegalnie 1200 związków wyznaniowych. Dotychczas uznanych za legalne jest 81 wyznań, w tym Kościół rzymsko-katolicki.
Pozostałe związki mają być włączane na listę, zwaną potocznie Platformą Religijną, obejmująca wyznania nie posiadające legalnych fundamentów. Restrykcje te wynikają m.in. z wydarzeń z Huambo w 2015 r.
Doszło tam wówczas do zamieszek z udziałem członków sekty Światło Świata i funkcjonariuszy policji. Według rządowej wersji zdarzeń, od której odcina się angolska opozycja polityczna, starcia zostały zainicjowane przez osoby należące do sekty kierowanej przez Julino Kalupetekę.
W ich rezultacie śmierć poniosło 13 osób. W 2016 r. sąd skazał dziesięciu członków Światła Świata, w tym jej lidera, na kary długoletniego więzienia. W kilku przypadkach skazani będą musieli odsiedzieć ponad 20 lat.
Skomentuj artykuł