Angola: Kościoły protestanckie wesprą rząd w walce z sektami

Angola: Kościoły protestanckie wesprą rząd w walce z sektami
(fot. shuttestock.com)
KAI / jp

Zrzeszone w ramach Rady Chrześcijańskich Kościołów Angoli (CICA) Kościoły protestanckie wesprą angolski rząd w walce z rozprzestrzenianiem się sekt w tym afrykańskim kraju.

Działania mają być prowadzone w koordynacji z angolskim resortem kultury.

Jak powiedziała szefowa CICA Deolinda Teca, sześć Kościołów protestanckich, wchodzących w skład kierowanej przez nią organizacji, rozpocznie wspólnie z ministerstwem kultury badania nad przyczynami dużej popularności sekt.

Stwierdziła, że z powodu pewnych praktyk, które "są obce naturze Kościołów" sekty są zagrożeniem nie tylko dla uznawanych przez Angolę związków wyznaniowych, ale też dla samego funkcjonowania państwa.

- Potrzebujemy dokładnej analizy zjawiska rozprzestrzeniania się sekt. Należy zbadać czy ich pojawianie ma związek z inspiracją Boską, czy też raczej z partykularnymi interesami ludzi - powiedziała Teca.

DEON.PL POLECA

Z danych rządu w Luandzie wynika, że na terenie Angoli działa nielegalnie 1200 związków wyznaniowych. Dotychczas uznanych za legalne jest 81 wyznań, w tym Kościół rzymsko-katolicki.

Pozostałe związki mają być włączane na listę, zwaną potocznie Platformą Religijną, obejmująca wyznania nie posiadające legalnych fundamentów. Restrykcje te wynikają m.in. z wydarzeń z Huambo w 2015 r.

Doszło tam wówczas do zamieszek z udziałem członków sekty Światło Świata i funkcjonariuszy policji. Według rządowej wersji zdarzeń, od której odcina się angolska opozycja polityczna, starcia zostały zainicjowane przez osoby należące do sekty kierowanej przez Julino Kalupetekę.

W ich rezultacie śmierć poniosło 13 osób. W 2016 r. sąd skazał dziesięciu członków Światła Świata, w tym jej lidera, na kary długoletniego więzienia. W kilku przypadkach skazani będą musieli odsiedzieć ponad 20 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Angola: Kościoły protestanckie wesprą rząd w walce z sektami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.