Angola: Polacy pomagają w walce z malarią

Radio Watykańskie

„Koniec z malarią!” – to nazwa programu pomocowego realizowanego w Angoli dzięki wsparciu Polaków. Prowadzony jest on w ramach duszpasterstwa chorych w diecezji Caxito przez Centrum Zdrowia Świętego Łukasza z Kifangondo. Jak podkreśla pracująca w tym centrum s. Marta Sojka SSpS, co roku malaria zabija na świecie milion ludzi.

„Program realizowany jest we wszystkich parafiach tej młodej diecezji sąsiadującej z Luandą – wyjaśniła dla Radia Watykańskiego polska misjonarka ze zgromadzenia służebnic Ducha Świętego. – Polega na szerzeniu oświaty medycznej w postaci pogadanek i materiałów dydaktycznych informujących o tym, jak bronić się przed malarią. Uczy się także, jak rozpoznawać jej oznaki i jak leczyć chorobę. Osoby uczestniczące w spotkaniach przekazują następnie zdobytą wiedzę w swoich wioskach i rodzinach. Są to głównie pielęgniarze, katecheci oraz członkinie katolickich grup kobiet. Ponadto rozdawane są moskitiery, broniące przed roznoszącymi chorobę komarami. Otrzymują je głównie kobiety w ciąży, dzieci, chorzy i najubożsi. Z powodu malarii codziennie na świecie umiera 3 tys. osób. W ubiegłym roku zanotowane przypadki zachorowań na malarię pięciokrotnie przewyższyły wszystkie zachorowania na gruźlicę, AIDS, odrę i trąd. Co sekundę 10 osób zaraża się malarią. Szacuje się, że w Angoli połowa pacjentów zgłaszających się do ośrodków zdrowia cierpi na malarię. W wyniku wojny w tym kraju zniszczonych zostało 70 proc. struktur opieki zdrowotnej”.

Program „Koniec z malarią” może być realizowany w Angoli dzięki wsparciu werbistowskiego Centrum Animacji Misyjnej w Pieniężnie oraz Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej z Gdyni. Do tej pory objęto nim ponad 3 tys. angolskich rodzin.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Angola: Polacy pomagają w walce z malarią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.