Apel biskupów: gospodarka musi skończyć z wykorzystywaniem człowieka i środowiska

Apel biskupów: gospodarka musi skończyć z wykorzystywaniem człowieka i środowiska
(fot. episkopat.pl)
1 miesiąc temu
KAI / pp

Z punktu widzenia Kościoła katolickiego polityka musi zobowiązać przedsiębiorców i koncerny międzynarodowe do przestrzegania praw człowieka oraz do ochrony środowiska. Podkreśliło to ponad stu biskupów z 30 krajów we wspólnym apelu opublikowanym 6 lipca. Zdaniem biskupów kryzys spowodowany koronawirusem stwarza szansę dla zapoczątkowania uczciwej zmiany i utorowanie drogi dla nowego systemu gospodarczego.

„Jeśli przedsiębiorcy przyczyniają się do zanieczyszczania ziemi, powietrza i wód gruntowych, jeśli przyczyniają się do łamania praw człowieka, czy pracy dzieci, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności”, stwierdził arcybiskup Fryburga Bryzgowijskiego Stephan Burger, stojący na czele kościelnej organizacji pomocy w rozwoju „Misereor”. Hierarcha zaapelował do rządu Niemiec o uchwalenie odpowiednich ustaw w kraju i popieranie inicjatyw międzynarodowych, m.in. na płaszczyźnie Unii Europejskiej. Przypomniał, że ważnym wyrazem europejskiej odpowiedzialności za wspólne dobro świata byłaby na przykład inicjatywa na rzecz społecznego i ekologicznego tworzenia łańcuchów dostaw, które strzegą standardów wytwarzania towarów zgodnie z prawami człowieka.

Hierarchowie Kościoła domagają się, aby kryzys wywołany koronawirusem wykorzystać jako szansę dla solidarnej i ekologicznej przebudowy zasad gospodarki. Należy „skończyć z systemem napędzanym zyskiem i związaną z tym mentalnością marginalizowania”.

Biskupi skrytykowali też, że zbyt wiele przedsiębiorstw i koncernów wykorzystuje ludzi i środowisko. Unikają oni podatków niezbędnych dla finansowania zadań socjalnych, jak sektor zdrowia, czy placówki oświatowe i ponoszą współwinę za łamanie praw człowieka poprzez np. pracę przymusową, czy pracę dzieci. „Jako biskupi poczuwamy się do obowiązku moralnego i duchowego domagając się nowego ładu priorytetów na czas kryzysu oraz po jego ustaniu” - głosi apel biskupów.

Jednak prawdziwą zmianę myślenia można, zdaniem biskupów, osiągnąć tylko poprzez jasne przepisy krajowe i międzynarodowe. „Nie uda się tego dokonać za pomocą wytycznych i dowolnych inicjatyw, nie da się skutecznie ochronić ludzi i planety przed degradacją środowiska i łamaniem praw człowieka” - czytamy w apelu. Ponadto wszyscy pracownicy muszą mieć prawo i możliwość składania skarg w przypadkach naruszenia prawa. Biskupi wymienili tu np. kradzież ziemi, zabójstwa obrońców praw człowieka, pracę dzieci i pracę przymusową, przemoc, niszczenie środowiska naturalnego i wyrąb lasów.

Apel wspierany przez Katolickie Stowarzyszenie Międzynarodowej Współpracy dla Rozwoju i Solidarności (CIDSE), podpisało 110 biskupów z 30 krajów świata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Abp Wojciech Polak, Marek Zając
23,94 zł
39,90 zł

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Apel biskupów: gospodarka musi skończyć z wykorzystywaniem człowieka i środowiska
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Apel biskupów: gospodarka musi skończyć z wykorzystywaniem człowieka i środowiska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.