Apel o ochronę autonomii życia rodzinnego

KAI / psd

O ochronę prawa rodziców do wychowania dzieci według wyznawanych zasad, prawa dziecka do opieki ze strony biologicznych rodziców oraz prawa do autonomii i intymności życia rodzinnego - apeluje Rada ds Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Apel do parlamentarzystów - przesłany dziś KAI - został wystosowany w kontekście dyskusji nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Bp Górny zwraca uwagę, że rodzinom przeżywającym trudności potrzebne jest wielorakie wsparcie państwa, instytucji społecznych i ludzkiej życzliwości, a wszystkim niezbędna jest dalekowzroczna strategia polityki prorodzinnej. "Istotną pomocą w wychowaniu dzieci i młodzieży do życia rodzinnego będzie także kształtowanie pozytywnego obrazu rodziny w ramach edukacji i w środkach społecznego przekazu" - podkreśla.

Pełen tekst oświadczenia Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Rodziny:

Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny z niepokojem odbiera informacje związane z przygotowaniem ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Budzi ona uzasadnione obawy rodziców, wielu środowisk społecznych, a zwłaszcza organizacji rodzinnych. W trakcie prac nad ustawą nie zostały uwzględnione postulaty Zespołu ds. Rodziny działającego w ramach Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski oraz wielu reprezentantów organizacji katolickich.

Uznając potrzebę przeciwdziałania przemocy w każdym środowisku, w tym także środowisku rodzinnym, uważamy, że należy zawsze dbać o to, aby proponowane rozwiązania były proporcjonalne do problemu, racjonalne i sprawiedliwe. Niestety, wiele rozwiązań wspomnianej nowelizacji narusza wolność jednostki i autonomię rodziny. Skutkiem uchwalenia takich przepisów może być masowe kontrolowanie rodzin, nawet wbrew ich woli i bez wystarczającego uzasadnienia, utrudnianie wychowania dzieci i dalsze osłabienie więzi rodzinnych.

Apelujemy do parlamentarzystów, aby nie godzili się na rozwiązania, godzące w niezbywalne wartości, takie jak prawo rodziców do wychowania dzieci według wyznawanych zasad, prawo dziecka do opieki ze strony biologicznych rodziców oraz prawo do autonomii i intymności życia rodzinnego.

Rodzinom przeżywającym trudności potrzebne jest wielorakie wsparcie państwa, instytucji społecznych i ludzkiej życzliwości, a wszystkim niezbędna jest dalekowzroczna strategia polityki prorodzinnej. Istotną pomocą w wychowaniu dzieci i młodzieży do życia rodzinnego będzie także kształtowanie pozytywnego obrazu rodziny w ramach edukacji i w środkach społecznego przekazu.

W imieniu Rady KEP ds. Rodziny

bp Kazimierz Górny, Przewodniczący Rady

Inicjatywa w obronie rodziny

 

Na stronie Stowarzyszenia pod adresem www.rzecznikrodzicow.pl oraz na www.opoka.org.pl/rodzinajestdobra możemy znaleźć podstawowe informacje dot. projektu ustawy ze wskazaniem kontrowersyjnych zapisów oraz apel o podjęcie działań w obronie praw rodziny.

  

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Apel o ochronę autonomii życia rodzinnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.