Apel pokojowy Kościołów Niemiec w 75. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej

Apel pokojowy Kościołów Niemiec w 75. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej
(fot. PAP/EPA/CHRISTIAN DITSCH / POOL)
1 rok temu
KAI / jb

Wspólnym apelem pokojowym Kościoły chrześcijańskie w Niemczech uczciły 8 maja 75. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej. W ewangelickiej katedrze Berlina przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich bp Georg Bätzing i przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD) bp Heinrich Bedford-Strohm opowiedzieli się przeciwko wezwaniom do oddzielenia „grubą kreską” pamięci o tamtych wydarzeniach.

Bp Bätzing przypomniał, że tylko w Europie zginęło 50 mln osób, wśród nich „kilka milionów Żydów, Romów oraz przeciwników politycznych, ofiar hitlerowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady”. Było to „całkowitym bankructwem moralnym” Niemiec.

Z kolei bp Bedford-Strohm podkreślił niezmienną odpowiedzialność Niemiec za wojnę. „Przeciw zapomnieniu i wbrew wszelkiemu relatywizowaniu mówimy: tak, byliśmy odpowiedzialni. Całą Europę i znaczną część świata wpędziliśmy w nędzę” - stwierdził ewangelicki biskup.

Jednak poczucie winy nie doprowadziło do wiecznego odrzucenia, kontynuował przewodniczący EKD. „Nasi dawni wrogowie znów wrócili do nas i stali się naszymi przyjaciółmi” - powiedział i wyraził wdzięczność, „że niektórzy z naszych żydowskich braci i sióstr pozostali, wielu powróciło do kraju, który wyrządził im tyle niewiarygodnego zła i wyciągnęli rękę do pojednania”.

- Nigdy więcej nie dopuścimy do tego, by znowu szerzył się zły duch, z którego zrodziły się miliony morderstw – zapewnił przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich.

Bp Bätzing podkreślił, że pokoju nie da się tak po prostu „zorganizować”. Potrzebni mu są ludzie, „niosący w sobie nadzieję, gdyż są przekonani, że nie są sami, ale że towarzyszy im Bóg, Jego Duch”. Dziś stoją przed wyzwaniami wojen w Syrii i innych krajach Bliskiego Wschodu, na Ukrainie oraz „zmarłych w Morzu Śródziemnym”.

Także przewodniczący Wspólnoty Roboczej Kościołów Chrześcijańskich w Niemczech (ACK) greckoprawosławny ksiądz Radu Constantin Miron, zaapelował, aby „przeciwstawiać się złu i występować na rzecz sprawiedliwości i pojednania”.

W nabożeństwie transmitowanym przez telewizję uczestniczyła także kantorka Avitall Gerstetter ze Wspólnoty Żydowskiej Berlina. Odczytała ona fragment Biblii oraz odśpiewała pieśń śpiewaną w ramach modlitw żydowskich. Ze względu na obowiązujące przepisy czasu pandemii, nabożeństwo odbyło się bez udziału wiernych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Prusak SJ, Sławomir Rusin
27,93 zł
39,90 zł

Dojrzała wiara to zgoda na obcowanie z Tajemnicą

Czy psychologia jest wrogiem wiary? A może doprowadzi do tego, że uwierzę głębiej? Czy wyznacznikiem bliskości z Bogiem są emocje? Co Pismo Święte mówi o orientacji seksualnej?...

Skomentuj artykuł

Apel pokojowy Kościołów Niemiec w 75. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.