Archidiecezja katowicka: Wielkanoc w czasie pandemii

Archidiecezja katowicka: Wielkanoc w czasie pandemii
Fot. depositphotos.com
KAI /kb

Metropolita katowicki wydał komunikat skierowany do duszpasterzy w związku z wprowadzeniem nowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego, obowiązujących w miejscach kultu od 27 marca br.

Dokument uwzględnia dotychczasowe akty prawne i wskazania regulujące życie religijne i funkcjonowanie parafii w czasie pandemii.

„Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25 marca 2021 r. odnośnie do limitu uczestników nabożeństw w kościołach, w Eucharystii niech uczestniczą przede wszystkim osoby związane z intencją Mszy św. Bezwzględnie należy zachowywać zasadę – 1 osoba na 20 m2. Zaleca się zaznaczanie w ławkach bezpiecznych stref” - napisał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w zarządzeniu wydanym 26 marca br.

DEON.PL POLECA

Podkreślił, że z najwyższą troską trzeba też wypełniać wskazania dotyczące bezpieczeństwa, stosowania dystansu osób, zasłaniania ust i nosa (z wyjątkiem głównego celebransa) oraz dezynfekcji powierzchni i wietrzenia kościoła.

„Za te profilaktyczne i konieczne działania odpowiedzialni są proboszczowie i administratorzy parafii, którym stanowczo przypominam obowiązek posłuszeństwa” - zaznaczył abp Skworc.

Metropolita katowicki przypomniał, że nadal obowiązują w archidiecezji katowickiej dotychczasowe akty prawne i wskazania, z uwzględnieniem bieżących aktualizacji kościelnych i cywilnych.

M. in. ważna jest nadal dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

„Dlatego w aktualnej sytuacji serdecznie zachęcam wiernych do duchowej łączności, szczególnie w liturgii dni Wielkiego Tygodnia, za pośrednictwem transmisji telewizyjnych i radiowych, a także do korzystania z transmisji archidiecezjalnych lub parafialnych celebracji, udostępnianych za pośrednictwem Internetu” - czytamy w zarządzeniu.

W czasie Triduum Sacrum abp Skworc zachęcił przede wszystkim do korzystania z transmisji z katowickiej katedry Chrystusa Króla, ponieważ jest ona pierwszym w lokalnym Kościele miejscem sprawowania paschalnych tajemnic naszego zbawienia, uobecnianych w liturgii Kościoła.

Mając na uwadze niebezpieczeństwo zakażenia się wirusem drogą kropelkową, metropolita po raz kolejny z naciskiem zalecił wiernym przyjmowanie Komunii św. na rękę, a celebransom tę formę jej udzielania.

„O tym zaleceniu celebrans Mszy św. powinien informować każdorazowo wiernych w ramach wstępnego pozdrowienia lub bezpośrednio przed udzielaniem Komunii św.” - napisał w zarządzeniu.

Przypomniał także, że osobom, które mimo zalecenia chcą przyjąć Komunię św. do ust, należy jej udzielić na końcu obrzędu Komunii św. lub równocześnie w innym miejscu kościoła, jeśli pozwala na to liczba szafarzy.

„Szafarze są również zobowiązani – przed i po udzielaniu Komunii św. - do koniecznych zabiegów dezynfekujących” - zwrócił uwagę abp Skworc dodając, że również nadzwyczajni szafarze Komunii św. Powinni przyjmować Komunię św. na rękę.

Zgodnie z najnowszym zarządzeniem metropolity katowickiego w ciągu dnia kościoły na terenie archidiecezji pozostają otwarte.

„Zachęcam wiernych, zwłaszcza gdy z uwagi na bardzo poważną sytuację epidemiczną na Górnym Śląsku nie będą mogli wziąć udziału w Mszach świętych i nabożeństwach, do nawiedzania kościoła i adorowania Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie w całym okresie wielkanocnym” - napisał abp Skworc.

Zaapelował też do księży dziekanów, aby wzorcowo przestrzegali wskazań zawartych w Zarządzeniu i reagowali na ewentualne zgłoszenia ich lekceważenia w parafiach dekanatu.

Arcybiskup katowicki przesłał także do parafii specjalne wskazówki i wytyczne na czas na Wielkiego Tygodnie w czasie pandemii. Zgodnie z nimi tradycyjne godziny odprawiania ceremonii w Wielkim Tygodniu mają zostać utrzymane.

Arcybiskup udzielił też zezwolenia proboszczom na odprawienie drugiej Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Miałaby ona być odprawiana po południu i dedykowana przede wszystkim rodzinom dzieci wczesno i pierwszokomunijnych.

Według wytycznych w sytuacji, w której większość wiernych nie będzie mogła w Wielki Piątek uczestniczyć w adoracji Krzyża, proboszczowie powinni ich zachęcić, żeby takie nabożeństwo zorganizowali tego dnia w swoich mieszkaniach. Byłoby dobrze, gdyby wierni „wyeksponowali znak naszego zbawienia i uczcili Ukrzyżowanego w zwyczajowej formie, przez przyklęknięcie i ucałowanie”.

Abp Skworc zezwolił na budowanie w tym roku w kościołach zarówno ciemnicy, jak i Bożego Grobu i zachęcił do prowadzenia w nich adoracji Najświętszego Sakramentu. „Niech w tym epidemicznym czasie miejsca adoracyjnej modlitwy odznaczają się prostym wystrojem, eksponującym Tego, który jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata!” – napisał.

Natomiast należy zaniechać urządzania procesji rezurekcyjnej ze względu na trudności w zachowaniu między wiernymi dystansu, zgodnego z wymogami sanitarnymi. Z tych samych względów nie będzie organizowany w parafiach tradycyjny obrzęd błogosławienia pokarmów.

Duchowni mają zachęcić wiernych, aby przed śniadaniem wielkanocnym, spożywanym w rodzinnej wspólnocie, wzięli udział w uroczystym błogosławieństwie, które poprowadzi ojciec rodziny lub inna osoba.

Tekst błogosławieństwa należy umieścić na stronie internetowej parafii lub w drukowanej formie wyłożyć w kościołach.

Metropolita katowicki zaznaczył, że z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiczną w kraju i w województwie śląskim nie można wykluczyć, że powyższe wytyczne będą na bieżąco modyfikowane.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Komasińska-Moller

Spójrz na siebie z łagodnością

Pragniesz zaakceptować siebie taką, jaką jesteś? Poczuć się kobietą spełnioną, żyjącą pełnią życia? Jak często obwiniasz się za to, że nie radzisz sobie z bólem, strachem i brakiem sił? Czy...

Skomentuj artykuł

Archidiecezja katowicka: Wielkanoc w czasie pandemii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.