Wielkanoc 2021. Jak będzie wyglądać?

Wielkanoc 2021. Jak będzie wyglądać?
Fot. Engin Akyurt/Unsplash

Ile osób zmieści się w kościele? Czy na Święta możemy zaprosić gości? Czy będzie można się przemieszczać?  

Od soboty, 27 marca przez dwa tygodnie będą obowiązywać większe obostrzenia, które dziś na konferencji prasowej ogłosił minister Adam Niedzielski. Obejmą także okres Wielkanocy. Co będzie można, a co jest zabronione? 

Msze i nabożeństwa w bardzo małym gronie

Od soboty we wszystkich miejscach kultu religijnego będzie obowiązywało ograniczenie ilości osób do jednej osoby na 20 metrów kwadratowych; do tej pory była to 1 osoba na 15 mkw. Oznacza to, że w wielkopostnych nabożeństwach będzie mogło wziąć udział o 25% mniej osób, niż do tej pory.

Dalej obowiązywać będą podstawowe środki, jak dezynfekcja rąk, dystans na przynajmniej 1,5 metra i noszenie maseczek. 

Parafie wezwane do ścisłego przestrzegania liczby wiernych

Po spotkaniu w środę minister zdrowia dr Adam Niedzielski i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński wydali wspólny komunikat, w którym zaapelowali do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach. Do wszystkich parafii zostanie też skierowane pismo z wyraźnym wskazaniem ścisłego przestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych.

Zapytany, czy w kościołach zostaną wprowadzone środki pozwalające na kontrolowanie ilości wiernych, np. imienne zaproszenia albo wcześniejsza rejestracja na nabożeństwa, minister Niedzielski odpowiedział, że wraz z bp Mizińskim analizowali różne warianty, ale decyzja, który z wariantów w jakiej parafii zostanie zastosowany, jest po stronie kościelnej. 

Przy stole do 5 osób, ale nie liczymy zaszczepionych

Podczas Świąt będzie obowiązywał limit osób: tylko pięć osób będzie mogło spotkać się przy świątecznym stole, ale w limicie nie trzeba ujmować osób już zaszczepionych. Nie wprowadzono zakazu przemieszczania się. 

Zobacz także: 

Jak rozpocząć Triduum w domu? 

Jak przeżyć w domu Wielki Piątek?

O czym pamiętać, jeśli Wielką Sobotę świętujemy w domu? 

 

 

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski
31,43 zł
44,90 zł

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

Wielkanoc 2021. Jak będzie wyglądać?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.