Arcybiskup Brukseli rozwiązał wspólnotę charyzmatyczną. Jaki był powód tej decyzji?
Charyzmatyczna Wspólnota Słowo Życia, założona w 1986 roku, przestanie istnieć z dniem 1 lipca 2023 roku – stwierdza dekret odpowiedzialnego za tę wspólnotę kardynała Jozefa de Kesel.
Arcybiskup Malines-Brukseli podjął tę decyzję 24 czerwca po wizytacji kanonicznej, która odbyła się w okresie od stycznia do kwietnia. O wizytację poprosiła rada wspólnoty po rezygnacji moderatora generalnego w sierpniu 2021 r. - czytamy w komunikacie prasowym opublikowanym 25 czerwca na stronie internetowej diecezji Châlons-en-Champagne.
Dlaczego rozwiązano wspólnotę?
W dokumencie stwierdzono, że trzej powołani wizytatorzy wysłuchali ponad 200 osób i stwierdzili poważne i systemowe nieprawidłowości od czasu powstania fundacji. W ciągu ostatnich 30 lat wspólnotę opuściło ponad 240 członków.
„Wszelkie próby wyjaśnienia charyzmatu, nadania stabilnej reguły życia, zapewnienia spokojnego zarządzania, zagwarantowania szacunku dla każdej osoby i zaufania do Słowa Życia, nie powiodły się” - czytamy w oświadczeniu.
Założyciele wspólnoty, Georges i Marie-Josette Bonneval, zostali oskarżeni o nadużycia duchowe i sprawowanie kontroli nad kilkoma członkami. Duchowy przewodnik Słowa Życia, Jacques Marin, ksiądz-robotnik, został oskarżony przez kilka kobiet o molestowanie na tle seksualnym w kontekście sakramentu pokuty. Zmarł w 2019 r., po procesie kanonicznym, który odbył się kilka lat wcześniej.
Biskup François Touvet, ordynariusz Châlons, został mianowany administratorem Verbe de Vie aż do jego rozwiązania. W najbliższych tygodniach i miesiącach będzie on kierował wspólnotą , wspomagany przez pięć zespołów (towarzyszenie duchowe i życie konsekrowane, towarzyszenie psychologiczne, kwestie kanoniczne i prawne, kwestie administracyjne i finansowe, komunikacja). „Jego pierwszą troską jest wysłuchanie ofiar i zaoferowanie każdemu członkowi indywidualnego towarzyszenia i miejsc gościnności, które pozwolą na spokojne rozeznanie i nowe ukierunkowanie osobiste” - czytamy w komunikacie prasowym.
Kardynał De Kesel i biskup Touvet „rozumieją ból i uczucia tych wszystkich, którzy mogą być zaskoczeni taką decyzją: członków mieszkających i niemieszkających, byłych członków, członków Przymierza Słowa Życia, rodzin, przyjaciół", ale myślą przede wszystkim o tych, „którzy stali się ofiarami niektórych członków i domagają się sprawiedliwości”. Wysłuchali również „cierpienia tych, którzy, niezależnie od tego, czy są członkami, czy nie, musieli znosić poważne nieprawidłowości ujawnione podczas wizytacji kanonicznej”.
Decyzja podjęta dla dobra członków wspólnoty
W przesłaniu skierowanym do wiernych z diecezji Châlons, biskup Touvet zdaje sobie sprawę z szoku, jaki wywołała ta decyzja w chwili, gdy opactwo Andecy jest bardzo cenionym miejscem w diecezji. „Proszę wierzyć, że ta poważna decyzja została podjęta dla dobra członków tej wspólnoty, nawet jeśli trudno wam uwierzyć i zrozumieć, że mogło tam dojść do takich nieprawidłowości” - napisał.
Wspólnota "Słowo Życia" powstała w 1986 toku we Francji, posiada domy w kilku krajach: Francji, Szwajcarii, Belgii, Włoszech, Brazylii i Afryce; należy do wspólnot odnowy charyzmatycznej.
Źródło: KAI / tk
Skomentuj artykuł