Arcybiskup Brukseli rozwiązał wspólnotę charyzmatyczną. Jaki był powód tej decyzji?

Arcybiskup Brukseli rozwiązał wspólnotę charyzmatyczną. Jaki był powód tej decyzji?
Fot. Pedro Lima / unsplash.com
KAI / tk

Charyzmatyczna Wspólnota Słowo Życia, założona w 1986 roku, przestanie istnieć z dniem 1 lipca 2023 roku – stwierdza dekret odpowiedzialnego za tę wspólnotę kardynała Jozefa de Kesel.

Arcybiskup Malines-Brukseli podjął tę decyzję 24 czerwca po wizytacji kanonicznej, która odbyła się w okresie od stycznia do kwietnia. O wizytację poprosiła rada wspólnoty po rezygnacji moderatora generalnego w sierpniu 2021 r. - czytamy w komunikacie prasowym opublikowanym 25 czerwca na stronie internetowej diecezji Châlons-en-Champagne.

Dlaczego rozwiązano wspólnotę?

W dokumencie stwierdzono, że trzej powołani wizytatorzy wysłuchali ponad 200 osób i stwierdzili poważne i systemowe nieprawidłowości od czasu powstania fundacji. W ciągu ostatnich 30 lat wspólnotę opuściło ponad 240 członków.

„Wszelkie próby wyjaśnienia charyzmatu, nadania stabilnej reguły życia, zapewnienia spokojnego zarządzania, zagwarantowania szacunku dla każdej osoby i zaufania do Słowa Życia, nie powiodły się” - czytamy w oświadczeniu.

Założyciele wspólnoty, Georges i Marie-Josette Bonneval, zostali oskarżeni o nadużycia duchowe i sprawowanie kontroli nad kilkoma członkami. Duchowy przewodnik Słowa Życia, Jacques Marin, ksiądz-robotnik, został oskarżony przez kilka kobiet o molestowanie na tle seksualnym w kontekście sakramentu pokuty. Zmarł w 2019 r., po procesie kanonicznym, który odbył się kilka lat wcześniej.

Biskup François Touvet, ordynariusz Châlons, został mianowany administratorem Verbe de Vie aż do jego rozwiązania. W najbliższych tygodniach i miesiącach będzie on kierował wspólnotą , wspomagany przez pięć zespołów (towarzyszenie duchowe i życie konsekrowane, towarzyszenie psychologiczne, kwestie kanoniczne i prawne, kwestie administracyjne i finansowe, komunikacja). „Jego pierwszą troską jest wysłuchanie ofiar i zaoferowanie każdemu członkowi indywidualnego towarzyszenia i miejsc gościnności, które pozwolą na spokojne rozeznanie i nowe ukierunkowanie osobiste” - czytamy w komunikacie prasowym.

Kardynał De Kesel i biskup Touvet „rozumieją ból i uczucia tych wszystkich, którzy mogą być zaskoczeni taką decyzją: członków mieszkających i niemieszkających, byłych członków, członków Przymierza Słowa Życia, rodzin, przyjaciół", ale myślą przede wszystkim o tych, „którzy stali się ofiarami niektórych członków i domagają się sprawiedliwości”. Wysłuchali również „cierpienia tych, którzy, niezależnie od tego, czy są członkami, czy nie, musieli znosić poważne nieprawidłowości ujawnione podczas wizytacji kanonicznej”.

Decyzja podjęta dla dobra członków wspólnoty

W przesłaniu skierowanym do wiernych z diecezji Châlons, biskup Touvet zdaje sobie sprawę z szoku, jaki wywołała ta decyzja w chwili, gdy opactwo Andecy jest bardzo cenionym miejscem w diecezji. „Proszę wierzyć, że ta poważna decyzja została podjęta dla dobra członków tej wspólnoty, nawet jeśli trudno wam uwierzyć i zrozumieć, że mogło tam dojść do takich nieprawidłowości” - napisał.

Wspólnota "Słowo Życia" powstała w 1986 toku we Francji, posiada domy w kilku krajach: Francji, Szwajcarii, Belgii, Włoszech, Brazylii i Afryce; należy do wspólnot odnowy charyzmatycznej.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wspólnota w Kościele jest nam zadana, my jej nie tworzymy, my musimy do niej dorastać.

Skoro wiara jest osobistym spotkaniem z Bogiem, to po co nam Kościół? Ten Kościół, który jest pełen takich samych grzeszników...

Skomentuj artykuł

Arcybiskup Brukseli rozwiązał wspólnotę charyzmatyczną. Jaki był powód tej decyzji?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.