Arcybiskup Canterbury Justin Welby rozmawiał z patriarchą Cyrylem

Arcybiskup Canterbury Justin Welby rozmawiał z patriarchą Cyrylem
Fot. The Archbishop of Canterbury / YouTube.com
KAI / tk

16 marca zwierzchnik wspólnoty anglikańskiej, Arcybiskup Canterbury Justin Welby odbył wideokonferencję z patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem – poinformowana Moskwa oraz Londyn.

Podczas rozmowy abp Justin Welby wyraził swoje głębokie zaniepokojenie wojną na Ukrainie, która - jak powiedział - jest wielką tragedią. Podkreślił potrzebę położenia kresu przemocy na Ukrainie i stwierdził, że wojna i przemoc nigdy nie są rozwiązaniem. Zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej wskazał, że konieczne jest, aby w Europie żyć jako sąsiedzi bez agresji i ludzkiego cierpienia, które były nazbyt częstą częścią naszego życia i historii.

DEON.PL POLECAArcybiskup Canterbury powiedział, że „jako Kościoły musimy być zjednoczeni w podążaniu za wielkim wezwaniem Jezusa Chrystusa skierowanym do jego uczniów, aby byli budowniczymi pokoju, abyśmy czynili, co w naszej mocy, aby umożliwić politykom wykonanie ich działać na rzecz ustanowienia wolności i praw wszystkich ludzi na Ukrainie.

Działania na rzecz pokoju

Zaapelował do patriarchy Cyryla, aby przyłączył się do niego w publicznych wystąpieniach na rzecz pokoju, i mówił o potrzebie zawieszenia broni. Zapewnił, że on i Kościół Anglikański uczynią wszystko, co w ich mocy, by wesprzeć uchodźców. Obaj przywódcy podkreślili potrzebę jak najszybszego osiągnięcia trwałego pokoju opartego na sprawiedliwości i zgodzili się na dalszą komunikację – czytamy w komunikacie opublikowanym w Londynie.

Natomiast komunikat opublikowany w Moskwie zwraca uwagę na to, że Patriarcha Cyryl szczegółowo przedstawił stanowisko Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej wobec wydarzeń od 2014 roku. Poruszono aspekt humanitarny kryzysu, w tym pomocy kościelnej dla uchodźców.

Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia podkreślił w szczególności, że każdy człowiek powinien mieć prawo do swobodnego wyznawania swojej wiary i posługiwania się językiem ojczystym bez narażania się na prześladowania polityczne z tego powodu.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gisbert Greshake

Zbawienie zaczyna się dzisiaj

Pytanie o to, jak będzie wyglądała przyszłość po śmierci, jest jednym z odwiecznych pytań ludzkości. Co czeka nas po życiu ziemskim? Jakie obrazy kryją się pod nazwą „rzeczy ostateczne”? 

Gisbert...

Skomentuj artykuł

Arcybiskup Canterbury Justin Welby rozmawiał z patriarchą Cyrylem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.