Arcybiskup Hoser o cywilizacji śmierci

(fot. Wikimedia Commons)
KAI / mm

Odrzucenie Boga i Jego przykazań prowadzi do cywilizacji śmierci - podkreślił abp Henryk Hoser, który przewodniczył wieczorem 26 marca uroczystej Mszy św. w parafii św. Antoniego z Padwy w Mińsku Mazowieckim.

W czasie Eucharystii odsłonił i poświęcił dwa herby: papieski i ordynariusza diecezji, które umieszczone są na ścianach świątyni. Liturgia zakończyła czterodniowe rekolekcje wielkopostne.

W homilii abp Hoser przypomniał, że ludzkie życie nie ogranicza się tylko do wymiaru ziemskiej egzystencji. - Człowiek tym różni się od zwierząt, że jego życie w kategoriach ostatecznych jest nieśmiertelne. Stąd, jak zaznaczył - potrzebujemy dziś tak wiele trzeźwości, roztropności i mądrości by w życiu dobrze wybierać.

- Drogowskazem, tym co ratuje ludzkie życie zarówno to doczesne jak i wieczne, są Boże przykazania. Dekalog to przecież nic innego jak 'Dziesięć Słów Życia' - podkreślił abp Hoser tłumacząc, że nasza odpowiedzialność za swoje życie wyraża się właśnie w ich respektowaniu.

DEON.PL POLECA

- Bóg jest Bogiem życia, Bogiem żyjących a nie umarłych, tymczasem my żyjemy w czasach, kiedy cnotą stało się przeciwieństwo przykazań, a więc: Kradnij. Kłam. Cudzołóż. Walcz z innymi ludźmi i nie uważaj ich za bliskich. Zapomnij o ojcu i o matce. - To są przykazania nowego czasu, tzw. czasu postmodernistycznego. Jeśli się na to zgodzimy, stworzymy cywilizację śmierci - przestrzegał bp warszawsko-praski.

Przypomniał, że Jan Paweł II wzywał nas do szacunku dla życia, ponieważ już od każdej embrionalnej komórki istnieje w niej tchnienie Boże, czyli życie, które Pan Bóg przewidział jeszcze przed założeniem świata, życie, o które będzie się upominał i o które jest zazdrosny - powiedział abp Hoser. Podkreślił, że każde życie ludzkie jest święte i każde wymaga szacunku, nawet to najsłabsze, niewidoczne, uszkodzone jak dzieci niepełnosprawne, czy ludzie ciężko chorzy bądź umierający. Każdy człowieka ma w sobie ducha nieśmiertelności. Ciało zaniknie, ale duch będzie istniał. Nasza świadomość pojawi się w innym wymiarze i wszystkich, których usunęliśmy z naszego życia spotkamy twarzą w twarz na sądzie ostatecznym, bo Jezus utożsamia się z każdym człowiekiem: z więźniem, chorym, z przybyszem, nienarodzonym dzieckiem, ze starcem, czy nędzarzem. "Cokolwiek zrobiliście jednemu z tych braci moich najmniejszych Mnieście to uczynili" - czytamy w Piśmie Świętym - przypomniał kaznodzieja.

W trakcie liturgii abp Hoser poświęcił dwa herby: papieski i ordynariusza diecezji, które będą umieszczone w świątyni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Arcybiskup Hoser o cywilizacji śmierci
Komentarze (4)
GN
Głosuj na rodzinę 2014
27 marca 2014, 19:50
„Głosuj na rodzinę 2014” – kampania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego „Głosuj na rodzinę 2014” to hasło kampanii, która ma na celu zobowiązać kandydatów do Parlamentu Europejskiego, aby opowiadali się za tradycyjnym modelem rodziny i wartościami. Organizatorem akcji jest Europejska Federacja Stowarzyszeń Rodzin Katolickich. [url]http://www.pch24.pl/glosuj-na-rodzine-2014---kampania-przed-wyborami-do-parlamentu-europejskiego,21987,i.html[/url]
A
aw
27 marca 2014, 14:15
"W trakcie liturgii abp Hoser poświęcił dwa herby"? - czego to nasi duszpasterze nie wymyślą. A że biskupi idą na to to dopiero szopka? Warto przypomnieć sobie co zanczy poświęcić i po co się to robi względem NIEKTÓRYCH przedmiotów czy miejsc. 
.
...
27 marca 2014, 12:24
Dobrze, że mamy takiego pasterza, dzisiaj już tylko nieliczni mają odwagę przypominać o cywilizacji śmierci. Czy PO-stępowe "elity" GW/TVN rozpętają kolejną wściekłą nagonkę na znienawidzonego biskupa?
T
teresa
27 marca 2014, 11:30
Święta prawda.